نحوه نصب اینورتر خورشیدی – نصب اینورتر

نصب صحیح اینورتر

موفقیت نصب اینورتر برق DC به AC عمدتاً به روش ها و مواد مورد استفاده برای نصب بستگی دارد. اینورترهای ولتاژ ورودی DC پایین (12 یا 24 ولت DC) به جریان ورودی DC بالا نیاز دارند. به عنوان مثال، برای ارائه یک سرویس 15 آمپر در 120 ولت AC (1800 وات) از یک باتری 12 ولت، جریان DC به 180 آمپر نزدیک می شود! چگونه می توانیم چنین جریان بالایی را با خیال راحت و کارآمد به اینورتر برسانیم؟ این مقاله شما را در نصب موفق اینورتر، هم چنین اینورتر خورشیدی راهنمایی می کند.

ما با این فرض شروع می کنیم که سه جزء اصلی سیستم – اینورتر، باتری و دینام – همه انتخاب شده اند. هنگام نصب و سیم کشی این قطعات، ما از استانداردها و اقدامات توصیه شده و لازم، پیروی می کنیم.

نکات ایمنی هنگام نصب اینورترها عبارتند از:

 • بدنه اینورتر به ارت بسته شود.
 • با دست خشک با کی پد دستگاه کار کنید.
 • از اتصال سیم نول به ترمینال N جدا خود داری فرمایید.
 • از نصب اینورتر در محیط‌های قابل اشتعال خودداری فرمایید.
 •        ”         با توان پایین‌تر از توان موتور خودداری فرمایید.
 • از ورود براده چوب، آهن، کاغذ و گرد و غبار و اجسام دیگر به داخل اینورتر جلوگیری فرمایید.
 • قبل از اتصال برق ورودی حتما از نوع ورودی (سه فاز یا تک فاز بودن درایو) اطمینان حاصل فرمایید.
 • سیم بندی مجدد و انجام عملیات جدید روی اینورتر باید حداقل ۱۰ دقیقه بعد از قطع برق ورودی انجام شود.
 • در صورت مشاهده هر گونه خطا، اینورتر را خاموش نموده و با بخش فنی شرکت مربوطه تماس حاصل فرمایید.

نحوه نصب اینورتر

با استفاده از دینام و باتری موجود، محدودیت های سیستم برای نصب اینورتر عملی با استفاده از دینام و باتری موجود در زیر هود چیست؟ اکثر خودروهای کاربردی دارای دینام 100 تا 130 آمپر به همراه یک یا دو باتری گروه 27 هستند. اگرچه دینام نمی تواند با جریان بار کامل مداوم بیش از 50 آمپر پاسخ دهد، اما می تواند انرژی کافی برای استفاده کوتاه مدت را تامین کند. در بسیاری از موارد استفاده از برق برای انجام کار متناوب است (استفاده از ابزار خاموش و روشن برای مدت زمان کوتاه). در این موارد دینام قادر است با مصرف برق “همراه” بماند و باتری را شارژ کند. نصب موفقیت آمیز زیادی از یک اینورتر 2300 وات در چنین کامیون هایی انجام شده است.
سایر تاسیسات موفق و کوچکتر شامل یک سیستم اینورتر 1100 وات در یک ون یا کامیون کوچکتر است:

 • آلترناتور دارای حداقل 85 آمپر است.
 • باتری چرخه عمیق، گروه 27 یا بزرگتر.
 • سیم از اینورتر به باتری 2 گیج تا 15 فوت (فاصله یک طرفه) است.

در جاییکه مورد استفاده قرار می‌گیرد، یا در جایی که توان پیوسته بیشتری مورد نیاز است، توصیه می‌شود که یک بسته باتری به صورت امکان برای اینورتر نصب شود و سیستم آلترناتور ارتقا داده شود.

نصب اینورتر محفظه:

اینورتر برق یک دستگاه الکترونیکی است و به همین دلیل به عوامل خارجی تا حدودی حساس است. دمای شدید، رطوبت، و آلودگی هوا که هر زمان که فن خنک کننده کار می کند به داخل محفظه کشیده می شود – می تواند عمر را کوتاه کند. برخی از مناطقی که باید از نصب اینورتر اجتناب شود، زیر کاپوت، روی زمین روی سیستم اگزوز، یا در مناطق مهر و موم شده ای هستند که رطوبت می تواند متراکم شود. محفظه اینورتر ایده آل باید محفظه ای تمیز، خشک و خنک با مقداری تهویه باشد. توجه داشته باشید که اینورتر نمی‌تواند منطقه‌ای را که بخارهای سوخت قابل احتراق در آن وجود دارد، به اشتراک بگذارد زیرا تعویض اجزا می‌تواند باعث احتراق شود. دود خورنده باتری نیز نباید وجود داشته باشد.

نصب اینورتر:

اینورتر را به طور ایمن روی یک پلتفرم یا روی دیوار بچسبانید. حداقل یک اینچ فضا در اطراف کابینت و به خصوص بالای کابینت بگذارید تا هوای گرم به بیرون منتقل شود. صفحه اینورتر و سمتی که کابل‌های DC بزرگ وارد می‌شوند باید برای سهولت سیم‌کشی، آزمایش قطع‌کننده خطای زمین و مشاهده چراغ‌های وضعیت قابل مشاهده و در دسترس باشند.

نصب نگهدارنده فیوز:

تمام سیم کشی های باتری باید با فیوزهای اندازه مناسب محافظت شود. همه فیوزها و نگهدارنده‌های فیوز باید در 18 اینچ باتری قرار گیرند (شکل‌های 2 تا 5). اگر اینورتر به جای دینام به باتری موتور متصل باشد یا سیم کشی زیر هود ارتقا یافته باشد، ممکن است به نگهدارنده فیوز اضافی نیاز باشد. فیوز باتری کمکی از سیم ها به اینورتر و سیم ها به دینام محافظت می کند. در صورت برقراری اتصال مستقیم باید یک نگهدارنده فیوز دیگر روی باتری موتور نصب شود. این نگهدارنده‌های فیوز باتری کمکی به دلیل خطر انفجار که قبلاً ذکر شد، نباید در محفظه باتری‌های هوابند نصب شوند. نگهدارنده های فیوز را در مکانی مناسب در فاصله 18 اینچی باتری قرار دهید و درجه فیوز را در مجاورت نگهدارنده آن برچسب بزنید. فیوزها را تا زمانی که تمام سیم‌کشی‌ها کامل نشده‌اند، داخل نگهدارنده فیوز قرار ندهید.

محفظه نصب باتری:

قسمت باتری باید نسبت به داخل وسیله نقلیه ضد بخار باشد و مستقیماً به بیرون تهویه شود. باید فرض کرد که گاز هیدروژن به طور مداوم از باتری در حال تکامل است. این گاز سبک تر از هوا است و به سرعت از سوراخ های بالای محفظه خارج می شود. دهانه های پایین محفظه باعث می شود هوای تازه جایگزین شود. چندین شمع هواکش را در یک اینچ از بالا و پایین این ناحیه نصب کنید. توجه داشته باشید که باتری نمی‌تواند یک ناحیه دربسته حاوی تجهیزات تولید جرقه، مانند اینورتر یا فیوزهایی که می‌تواند گاز هیدروژن را مشتعل کند، به اشتراک بگذارد.

نصب باتری:

باتری را با استفاده از گیره ها، سینی ها یا جعبه ها نصب کنید. روی یک سطح صاف و تمیز محکم کنید. جعبه های باتری باید از نوع تهویه شونده باشند تا امکان خروج گازها فراهم شود. برای تهویه، بازرسی و نگهداری فضایی در اطراف باتری و به خصوص بالای باتری بگذارید. باتری نباید بیش از 1 اینچ در هیچ جهتی حرکت کند، حتی اگر وارونه باشد. چارچوبی از آهن زاویه دار، همراه با پوشش محافظ، می تواند برای سیستم های بزرگ ساخته شود.

سیم کشی DC:

1. از کابل SGX استفاده کنید

 • کابل پلی اورتان متقاطع SGX با SAE J-1127 و الزامات سازنده خودرو مطابقت دارد.
 • عایق SGX شرایط دمای بالا (125 درجه سانتیگراد) J-1127 را برآورده می کند.
 • برای تعیین کابل گیج و فیوز مناسب برای برنامه خود به AN102 مراجعه کنید.
 • Sensata می تواند مجموعه های کامل کابل را با نگهدارنده فیوز و فیوز عرضه کند.

2. مسیریابی کابل ها

هر دو کابل شارژ را مستقیماً به دینام وصل کنید. از شاسی خودرو به عنوان هادی استفاده نکنید.

 • هنگام عبور از یک پارتیشن، برای جلوگیری از ساییدگی عایق از یک کش لاستیکی محافظ استفاده کنید. دهانه اضافی را با درزگیر ببندید تا از ورود بخار جلوگیری شود.
 • هنگام مسیریابی در زیر خودرو، کابل ها را با گیره ها در هر 18 اینچ محکم کنید تا از گرفتگی آن جلوگیری شود. کابل ها را از محور محرک، سیستم اگزوز و خط سوخت دور نگه دارید.
 • هنگام مسیریابی در محفظه موتور، از ماشین بافندگی با دمای بالا (300 درجه سانتیگراد) استفاده کنید و به خنک ترین راه ممکن هدایت کنید.

سیم کشی AC:

سیم‌کشی AC باید توسط رساناهای مسی به منظور مقاومت در برابر لرزش ایجاد شود و همچنین باید توسط یک مجرا محافظت شود. مسیر نزدیک به کادر. از نوار الکتریکی بر روی مهره‌ها در استفاده کنید چون آن‌ها می‌توانند با لرزش سست شوند.

1. از “کابل قایق و کامیون” برای حداکثر 10 AWGUL لیست شده استفاده کنید، با مشخصات DOT مطابقت دارد.

 • مس رشته شده
 • 16 تا 10 AWG
 • غیر فلزی

2. از کابل نوع NM-B یا رساناهای سیم ساختمانی بالای 10AWG استفاده کنید.

 • UL فهرست شده است
 • مس رشته شده
 • غیر فلزی

3. از مجرا استفاده کنید

 • متالیک: از لوله های فلزی الکتریکی سفت و سخت استفاده کنید
 • غیر فلزی: از پی وی سی سفت و سخت استفاده کنید

4. از جعبه های اتصال و خروجی استفاده کنید که با سیستم مجرای انتخاب شده مطابقت دارند

5. اتصال یک سیم مسی رشته‌دار با گیج # 8 را از بند اتصال روی شاسی اینورتر به شاسی خودرو وصل کنید. اتصالات باید در برابر فلز لخت محکم باشد. برای نفوذ به رنگ و خوردگی از واشرهای ستاره ای استفاده کنید. این الزام ایمنی همچنین تداخل رادیویی را کاهش می دهد (اینورتر ابعاد در لیست UL قرار دارد، اتصالات ورودی DC آن از شاسی جدا شده است).

 

 

نحوه نصب اینورتر خورشیدی

نصب اینورتر خورشیدی به عنوان مبدل بسیار حائز اهمیت است زیرا این وسیله برق باتری را به برق ۲۲۰ تبدیل می کند حال چه تک فاز و چه سه فاز. اهمیت طریقه نصب اینورتر خورشیدی در این است که طراحی کلی یک اینورتر را مشخص می کند.

کاربرد نقشه ی نصب اینورتر خورشیدی :

هرگز نمی توان وجود نقشه ی نصب اینورتر خورشیدی را در انتخاب نوع اینورتر خورشیدی نادیده گرفت چون نقشه برای ما تعیین می کند چه نوع اینورتری را انتخاب کنیم متصل به شبکه یا اینورتر جدا از شبکه و کاربری بالایی را داشته باشیم. این نقشه راهنمای اصلی برای طراحی و نصب یک سیستم خواهد بود.

هدف ما از استفاده ی نقشه ی نصب اینورتر خورشیدی :

هدف ما از استفاده ی نقشه ی نصب اینورتر خورشیدی در واقع طراحی یک اینورتر خورشیدی استاندارد و به دنبال آن سیستم خورشیدی کار آمد خواهد بود. زیرا زمانی که از نقشه برای طراحی استفاده می کنیم راهنمای قدرتمندی در دست ما است که می تواند ما را راهنمایی کند که از چه نوع اینورتر و با چه ولت و توانی استفاده کنیم.

ورودی اینورتر (درایو):

زمانی که می خواهید یک اینورتر را نصب کنید یا مدار الکتریکال نصب اینورتر را طراحی نمایید، شرایط توزیع برق و توان توزیع را نیز مدنظر داشته باشید. این توزیع قدرت است که  اینورتر را تغذیه می کند و در برگیرنده آمپدانس منبع و طرح ارتینگ (گراندینگ) است. زمانی که توزیع درست قدرت را درک کردید می توانید نصب اینورتر موتور خود را به درستی پیکربندی و انجام دهید.

انطباق قدرت ورودی برای عملکرد و طول عمر اینورتر ضروری و حیاتی است. شما می توانید ترانسفورماتور را از نظر KVA با اینورتر منطبق کنید و برای حفاظت بیشتر اینورتر در برابر خطرات ورودی از راه حلی همچون نصب چوک ورودی(راکتور خطی) را اتخاذ نمایید.

خروجی اینورتر (درایو):

زمانی که می خواهید خروجی اینورتر را مدنظر قرار دهید به خاطر داشته باشید که طول کابل ها و مسیریابی آن بسیار مهم است. اگر سخت افزارها یا فیلترهای اضافی برای کاهش پیک ولتاژ درموتور و جلوگیری از اسیب نیاز باشد مسافت بین اینورتر و موتور باید تعیین گردد.

کلام آخر

اینورتر ها این امکان را برای افراد فراهم می آورند که در هنگام قطعی برق، نیروی الکتریکی مورد نیاز آن ها تامین شود. چگونگی نصب اینورتر مراحل مختلفی دارد. در هنگام نصب باید توجه کنیم دستگاه را در معرض مواد مشتعل یا مکانی خیس قرار ندهید. اگر به دنبال خرید اینورتر خورشیدی با تغذیه نیروی پاک هستید، می توانید با شماره های تماس در سایت تک اینورتر تماس بگیرید یا این که آیکون واتساپ در پایین صفحه را فشار داده و سفارش خود را ثبت کنید.

 

سوالات متداول نصب اینورتر

گام نهایی نصب اینورتر را توضیح دهید؟

رای نصب نهایی اینورتر، کل اینورتر را در بالای شاسی محفظه اصلی به گونه‌ ای قرار دهید که اینورتر رو به جلو باشد. به یاد داشته باشید که برق را از کنتور برد برق خانه قطع کنید.

چه مکانی مناسب نصب اینورتور است؟

اینورترها را می‌توان در هر مکانی نصب کرد، اما چون این دستگاه یک وسیله الکترونیکی است، تا حدودی نسبت به عوامل خارجی نظیر گرما، رطوبت و ذرات هادی و گرد و غبار حساس است و باید در مکانی با جریان هوای مناسب و بدون لرزش نصب شود. اینورتر مقادیر نسبتاً کمی گرما ایجاد می‌کند و برای جلوگیری از گرمای بیش از حد، از فن‌های خنک کننده و پره‌های دفع گرما استفاده می‌کنند. اینورترهای بزرگ‌تر و سنگین‌تر دارای سوراخ‌هایی در شاسی و بدنه خود هستند تا بتوانند به هر سطحی پیچ شوند.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *