نرم افزار pvsyst چه کاربردی دارد؟

نرم افزار pvsyst به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد و همچنان در دانشگاه ژنو سوئیس توسعه می یابد. این نرم افزار برای طراحی و شبیه سازی نیروگاه های خورشیدی متصل به شبکه، خارج از شبکه، پمپ خورشیدی و میکرو گرید DC در سطوح کیلووات و مگاوات استفاده می شود. در مجموع این نرم افزار یک برنامه قدرتمند و جامع با طیف وسیعی از امکانات است. لازم به ذکر است نتایج این نرم افزار مورد تایید سازمان بهینه سازی مصرف انرژی های تجدیدپذیر و انرژی (ساتبا) می باشد. برای آشنایی بیشتر این نرم افزار با تک اینورتر همراه باشید.

نرم افزار PVsyst چیست و چه کاربردی دارد؟

نرم افزار PVsyst نرم افزار کاربردی در زمینه طراحی سیستم های خورشیدی فتوولتائیک است؛ که به طراح یا کاربر اجازه می دهد تا نیروگاه خورشیدی را با جزئیات طراحی کند. نرم افزار PVsyst با کتابخانه کامل خود به طراح این امکان را می دهد تا با هر برند و هر شکلی نیروگاه خورشیدی مورد نظر را شبیه سازی کرده و تفاوت بین آنها را بیابد. علاوه بر این، به کاربر این امکان را می دهد که تجهیراتی با مشخصات جدید را به محیط نرم افزار اضافه کند و از آنها در طراحی های خود استفاده کند تا تاثیر تجهیزات مختلف بر کارایی کل سیستم خورشیدی را بهتر درک کند. تا بتواند بهترین طراحی ممکن را با در نظر گرفتن عوامل مختلف موثر بر سیستم خورشیدی خود اجرا کند.

بعضی از امکانات نرم افزار Pvsyst

 • امکان انتخاب ماژول PV از یک پایگاه داده داخلی
 • بانک اطلاعاتی انواع تجهیزات نیروگاه خورشیدی
 • گرافیک بسیار قدرتمند و شبیه سازی عددی
 • امکان اعمال افکت های خارجی و شبیه سازی انعکاس ها به دلیل اثرات خارجی مختلف
 • محاسبه شاخص های اقتصادی و سودآوری سیستم
 • محاسبه شاخص های زیست محیطی ناشی از نصب نیروگاه خورشیدی
 • تعیین بهترین پارامترها برای ساخت و بهره برداری از نیروگاه ها
 • امکان شبیه سازی نیروگاه با رشته های مختلف و زیر آرایه های مجزا
 • جستجوی مستقیم موقعیت مکانی با Google Maps
 • مدار الکتریکی ورودی هر اینورتر را محاسبه میکند.
 • و…

 

 

آشنایی بیشتر با نرم افزار pvsyst

همان طور که تا بدین جا متوجه شدید Pvsyst یک نرم افزار مدل سازی و شبیه سازی برای مزارع در مقیاس بزرگ و نیروگاه های خورشیدی و همچنین کاربردهای مختلف می باشد. این نرم افزار در نگاه اول قابلیت شبیه سازی سیستم های متصل به شبکه جدا شده از شبکه و حتی پمپ آب خورشیدی را دارد. که شامل تمامی پارامترهای لازم برای محاسبه و ترسیم نمودارها و همچنین آرایش سه بعدی آرایه های خورشیدی می باشد. از ابزارهای اصلی این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.طراحی سیستم های آنگرید (Grid Connect) در نرم افزار PVsyst

با کمک این بخش می توانید انواع نیروگاه های متصل به شبکه در مقیاس های مختلف را طراحی و شبیه سازی کنید. در ایران سیستم های متصل به شبکه تنها یک کاربرد دارند و آن انتقال و تزریق تمام برق تولید شده توسط پنل های خورشیدی است. این در حالی است که در کشورهای اروپایی می توان برق تولیدی را همزمان وارد شبکه کرد همچنین از انرژی تولید شده از پنل ها برای تامین برق مصرف کنندگان داخلی استفاده کرد. نرم افزار PV System نرم افزار شناخته شده و پیشرو در جهان است. از این رو، تمامی سیستم های متصل به شبکه ذکر شده در پاراگراف فوق با این نرم افزار قابل ایجاد هستند.

2.طراحی سیستم های آفگرید در نرم افزار PVsyst

این قسمت از نرم افزار برای طراحی سیستم های آفگرید استفاده می شود. این بخش از نرم افزار نسبت به قسمت Grid Connect پیچیدگی کمتری دارد. با این حال، دقت و جزئیاتی که می توان برای یک پروژه توسط این بخش به دست آورد، بسیار بالاتر از محاسبات دستی طولانی مدت است. از امکانات جالب این قسمت می توان به تعیین کردن ساعات روشن بودن مصرف کننده ها در طول شب یا روز اشاره نمود.

3.طراحی سیستم های پمپاژ خورشیدی در نرم افزار PVsyst

این قسمت همانطور که از نام آن پیداست، برای طراحی یک سیستم پمپ خورشیدی استفاده می شود. به طور کلی سه نوع پمپ خورشیدی در این بخش قابل توسعه است که شامل موارد زیر می شود:

 • شناور خورشیدی برای چاه (پمپ شناور)
 • پمپ آب خورشیدی برای رودخانه
 •  مخازن تحت فشار

4.پایگاه داده در نرم افزار PVsyst

خود نرم افزار شامل تعداد زیادی نقطه جغرافیایی است که می توانید آنها را به عنوان مکان پروژه انتخاب کنید. به همین ترتیب در انتخاب تجهیزات پروژه مورد نظر ما ابزارهای زیادی را شامل می شود. با این حال، هنوز ناقص است و همه نکات و تجهیزات در کتابخانه نرم افزار نیست. مثلا می خواهیم در طراحی پروژه مورد نظر خود از پنل ایرانی استفاده کنیم که جزو پنل های موجود در نرم افزار نیست. در این صورت تجهیزات مورد نظر می تواند توسط دپارتمان پایگاه داده از دیتاشیت آن وارد نرم افزار شود.

نرم افزار PV Syst در مقایسه با سایر نرم افزارهای موجود در بازار از قابلیت ها و قابلیت های حرفه ای تری برای طراحی سیستم های خورشیدی برخوردار است. که البته در مقایسه با سایر نرم افزارهای مشابه، کمی پیچیده به نظر می رسد.
 

 

✅جمع بندی

نرم افزار PVsyst که برای طراحی و تست سیستم فتوولتائیک خورشیدی استفاده می شود، یکی از محبوب ترین و معتبرترین نرم افزارها در زمینه انرژی خورشیدی در سراسر جهان است و مورد تایید آژانس انرژی های تجدید پذیر ایران نیز می باشد. نرم افزار سیستم PV برای تحلیل و محاسبات طراحی نیروگاه های فتوولتائیک شامل سیستم های متصل به شبکه، سیستم های مستقل از شبکه، پمپ های آب فتوولتائیک و شبکه های DC استفاده می گردد. خروجی این نرم افزار با دقت بالا می تواند به شما در اجرای صحیح و مطابق واقعیت پروژه کمک کند.

4.2/5 - (5 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *