قرار داد PPA چیست؟

PPA یا (Power Purchase Agreement) یک قرارداد بلند مدت برای خرید انرژی پاک از منبعی با قیمت از پیش تعیین شده است. این قرارداد بین یک شرکت انرژی تجدیدپذیر و یک مصرف کننده یا بین یک توسعه دهنده و یک تامین کننده که این انرژی را به مصرف کنندگان دیگر می فروشد منعقد می شود. امضای PPA تعهدی است که به توسعه‌دهنده انرژی تجدیدپذیر اجازه می‌دهد تصمیم بگیرد که آیا پول مورد نیاز برای اجرای پروژه را با استفاده از معیارهای سودآوری در برابر ریسک‌های موجود سرمایه‌گذاری کند یا خیر؟

مجوز نیروگاه خورشیدی در راه اندازی نیروگاه های خورشیدی بسیار مهم است. با توجه به شرایط مساعد فراهم شده برای افزایش استفاده از انرژی های تجدیدپذیر از طریق قرارداد خرید تضمینی برق، تقاضا برای احداث این نیروگاه ها افزایش یافته است.
 

 

انواع PPA کدامند؟

بسته به محل تامین انرژی، انواع مختلفی از PPA وجود دارد:

PPA در محل (On-site)

قرارداد تامین برق از نیروگاه فتوولتائیک موقت واقع در ملک مشتری و متصل به شبکه داخلی آن. توسعه‌دهنده انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری می‌کند و طراحی، نصب، بهره‌برداری و نگهداری نیروگاه را عهده دار میشود. انرژی تولید شده توسط پنل های خورشیدی، در واقع انرژی است که مشتری دیگر از شبکه نمی خواهد. بنابراین، سازنده این انرژی را با قیمت رقابتی تری در اختیار مصرف کننده قرار می دهد. زمانی که  (On-site) PPA  به پایان می رسد (پس از 15-8 سال)، برق تولید شده توسط این پنل ها برای مشتری رایگان می شود و مشتری مالک نیروگاه می شود.

PPA خارج از محل (Off-site)

قراردادی است مربوط به نیروگاه بادی یا نیروگاه فتوولتائیک در مقیاس شهر که برای انتقال انرژی از منبع به نقطه مصرف به شبکه انتقال یا توزیع شبکه برق کشور متصل است.

طبقه بندی PPA های خارج از محل بر اساس محل منبع تغذیه

PPA فیزیکی

توسعه‌دهنده انرژی‌های تجدیدپذیر را از طریق یک خرده‌فروش انرژی به مشتری نهایی می‌فروشد که انرژی را از منابع تجدیدپذیر تأمین می‌کند. در این قرارداد هرگونه کسری انرژی تحت پوشش سبد تولید خرده فروش قرار می گیرد. در پایان ماه، مشتریان یک صورتحساب جامع برای کل مصرف خود (از نیروگاه های انرژی تجدیدپذیر تحت PPA یا موارد دیگر) دریافت می کنند.

PPA مجازی

مشتری برای توافق بر سر قیمت انرژی (قیمت PPA) به صورت مستقیم با یک توسعه‌دهنده انرژی تجدیدپذیر مذاکره می‌کند. علاوه بر این، برق را از تامین کننده انرژی خود خریداری می کند. در پایان ماه، فروشنده انرژی قبض مصرف انرژی  را برای مشتری میفرستد. همچنین یک تفکیک جزئی از توسعه دهنده دریافت می کند که نتیجه تعدیل تفاوت بین قیمت لحظه ای و قیمت توافق شده PPA را نشان می دهد.

Sleeved PPA

در بازارهایی که تولیدکننده تجدیدپذیر مجوز خرده فروشی ندارد و مشتری یک PPA فیزیکی درخواست میدهد، میتوان با یک خرده‌فروش محلی توافق کرد تا شرایط و ضوابط PPA توافق شده بین مشتری و توسعه‌دهنده تجدیدپذیر را به مشتری انتقال دهد.

طبقه بندی PPA های (OFF-SITE) بر اساس نحوه تامین برق

PPA بر اساس تولید

مشتری تولید ناخالص کارخانه را مصرف می کند. از نظر قیمت رقابتی ترین محصول است. با این حال، این محصول بیشترین ریسک را برای خریدار دارد. زیرا بازدهی از دارایی های تجدیدپذیر غیرقابل پیش بینی است. این نوع قرارداد فقط برای مشتریان پیچیده تر توصیه می شود!

PPA بار پایه

توسعه دهندگان انرژی های تجدیدپذیر، تولید ناخالص نیروگاه را به بار پایه تبدیل می کنند. این محصول محبوب ترین محصول در بین مشتریان ما است. زیرا تعادل مناسبی بین قیمت و ریسک در این نوع قراردادها وجود دارد. با این حال، همه توسعه دهندگان انرژی تجدید پذیر نمی توانند این نوع PPA را ارائه دهند.

PPA بر اساس مصرف

یک توسعه‌دهنده انرژی‌های تجدیدپذیر، کل خروجی را به منحنی تبدیل می‌کند که منحنی مصرف مصرف‌کننده را نشان می‌دهد. این محصول محبوب ترین محصول در میان مشتریان غیرحرفه ای است. زیرا محصولی است که مهندس بیشترین ارزش افزوده را به مشتری می دهد. فقط شرکت هایی با سرمایه تولیدی بزرگ می توانند در چنین PPA هایی رقابت کنند.

مزایای اساسی PPA

  • منبعی از انرژی پاک که می توان آن را در یک دارایی خاص ردیابی کرد.
  • پتانسیل برندسازی محصولات انرژی تجدیدپذیر
  • رقابت پذیری قیمت انرژی
  • قیمت برق ثابت و قابل پیش بینی
  • سازگاری تک تک محصولات با نیازهای مشتری.
  • و…

 

 

کلام آخر

اخذ مجوز و پیگیری قرارداد PPA یکی از مهمترین مراحل راه اندازی نیروگاه خورشیدی است. زیرا انسان را وادار به تعهد می کند. در این زمینه لازم است مراحل و نکات مربوط به این مرحله باید برای جلوگیری از گرفتار شدن در مراحل اداری، به درستی بررسی و اجرا شود. لازم به ذکر است بر اساس قرارداد خرید تضمینی، کلیه هزینه های ساخت، تهیه تجهیزات و اجرای نیروگاه و بیمه و حفاظت و همچنین هزینه های انتقال و نگهداری  بر عهده متقاضی می باشد و این کار زیر نظر شرکت توزیع برق انجام می شود.

2.3/5 - (22 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *