نحوه استفاده از پنل خورشیدی چگونه است؟

 

منظور از پنل خورشیدی چیست؟

به زبان بسیار ساده پنل خورشیدی تجاری شده موجود در بازار معمولا از چند سلول کریستالی تشکیل شده که با دریافت نور خورشید که موجب حرکت نورون ها و الکترون ها داخل سلول کریستالی می شوند، طی فرآیندی موجب تولید جریان و ولتاژ متناوب می شوند که با سری شدن سلول ها به ولتاژی دست می یابیم که می توان این انرژی به دست آمده را با کمک کنترل کننده شارژ خورشیدی داخل باتری ذخیره نمود و یا با کمک اینورتر خورشیدی آن را به برق شهری تبدیل کرد.

روند تبدیل انرژی خورشیدی به الکتریسیته

  • پنل های خورشیدی از روند خاصی برای تبدیل فوتون ها به الکترون جهت ایجاد جریان استفاده میکنند و در این روند از سلول هایی که با نام فتوولتائیک شناخته میشوند کمک میگیرند. این سلول ها بطور معمول در پنل جلویی ماشین حساب ها و یا ابزار الکترونیکی کوچک پیدا میشوند. وقتی تعداد زیادی از این سلول ها به هم متصل میگردند مجموعه ای با نام پنل خورشیدی تشکیل میدهند.
  • سلول های فتوولتائیک از مواد نیمه رسانایی مانند سیلیکون ساخته میشوند. این مواد نیمه رسانا اشعه های خورشید را جذب میکنند. سپس فتون های موجود در اشعه ی خورشید به برخی از الکترون های این ماده ی نیمه رسانا ضربه زده و باعث جریان پیدا کردن آنها میشوند.
  • بین سلول ها مداری وجود دارد که باعث هدایت این جریان از الکترونها به سمت خاصی میشود. زمانیکه این الکترون ها به ساختار فلزی قرار داده شده در سلول فتوولتائیک برخورد میکنند تبدیل به انرژی قابل استفاده در دستگاه ها میگردند.

نحوه استفاده از پنل خورشیدی چگونه است؟

دلیل استفاده از سیلیکون

  • سیلیکون اغلب به شکل کریستالی پیدا میشود. هر اتم سیلیکون دارای ۱۴ الکترون در آرایش سه لایه ی خود است. ۲ لایه از این ۳ لایه تکمیل است و در لایه ی ظرفیت نیز ۴ الکترون، یعنی نیمی از ظرفیت، وجود دارد. جهت تکمیل کردن لایه ی ظرفیت، سیلیکون این لایه را با ۴ اتم کناری خود به اشتراک میگذارد. به همین علت این عنصر ساختاری کریستالی دارد.
  • سیلیکون در حالت طبیعی خود، بر خلاف مس، به علت نداشتن الکترون آزاد یک ماده ی رسانای خوب نیست. جهت آزاد کردن جنبش این الکترون ها، سیلیکون استفاده شده در پنل های خورشیدی نوعی ویژه و خالص شده از این ماده است. با ترکیب کردن سیلیکون و دیگر اتم ها، ساختاری نامتوازن از الکترون ها ایجاد میگردد. این الکترون ها ساختاری ناپایدار تشکیل میدهند تا با ضربه ی اشعه های خورشید آزاد شوند.
  • سیلیکون به طور طبیعی براق و منعکس کننده است. به همین علت و برای جلوگیری از بازتاب فوتون ها، سلول ها توسط ماده ای جاذب نور و ضد انعکاس پوشانده میشوند. در اغلب موارد نیز سطح خارجی سلولها توسط یک شیشه پوشانده میشود که دلیل این امر محافظت سلول ها در برابر عوامل خارجی است.

استفاده از پنل خورشیدی

  • با چسباندن پنل های خورشیدی روی سقف خانه ها، سلول های فتوولتائیک کار تولید برق را انجام خواهند داد، که این برق تولید شده میتواند مستقیما برای مصرف در خانه استفاده شده و یا برق را در باتری های بزرگی ذخیره کند تا بعدها این باتری ها در نقش ژنراتور کار تامین برق را انجام دهند. البته باید این موضوع را مد نظر قرار دهید که اگر در قسمت تاریکتر کره ی زمین زندگی میکنید کارایی پنل های خورشیدی بسیار کمتر خواهد بود.
  • زمانی که الکتریسیته ی تولید شده از انرژی خورشیدی بیش از نیاز شما باشد میتوانید مقدار برق اضافه را به شبکه های توزیع برق بفروشید. یعنی در زمانی که خورشید در حال تابش نور است، علاوه بر اینکه بوسیله نور خورشید برق دستگاه های خود را تامین میکنید، درآمدزایی نیز خواهید داشت. البته در زمان هایی که نور خورشید در دسترس نیست میتوانید انرژی مورد نیاز خود را از شبکه ی اصلی برق تامین کنید تا نیازی به باتری و ژنراتور نداشته باشید.
  • پنل های خورشیدی در سفینه های فضایی نیز استفاده میشوند تا برق مورد نیاز کامپیوترها و دیگر وسایل برقی داخل سفینه را تامین کنند. این موضوع بیانگر این است که حتی در فضا نیز از کارایی پنل های خورشیدی کاسته نمیشود زیرا خورشید همیشه در حال تابش است و به همین دلیل و با تکیه بر این مورد، سفینه های فضایی از انرژی خورشیدی بعنوان یک منبع قابل اتکا از انرژی استفاده میکنند تا از مشکلات حمل باتری های بزرگ وسوخت های سنگین رهایی یابند. این پنل ها در برخی از ماهواره ها، سفینه های اکتشافی و همچنین شاتل ها مورد استفاده قرار میگیرد. به عنوان مثال در این زمینه میتوان به مریخ نورد اشاره کرد.

 


 

استفاده از پنل خورشیدی چه فایده ای دارد؟

1.استفاده از پنل خورشیدی برای خانه

یکی از موارد استفاده از سلول های خورشیدی تامین آب گرم برای سیستم های گرمایشی در ساختمان است. لوله های آبی که بر روی سقف نصب شده اند آب را پس از گرم کردن به داخل ساختمان پمپاژ می کنند.

2.استفاده از پنل خورشیدی در استخر

استخر از جمله تفریحات بسیار عالی به شمار می آید که آب گرم آن در روزهای زمستانی شما را به وجد می آورد و حسی آرامش بخش به شما منتقل می کند. با استفاده از روکش خورشیدی به آسانی می توان آب استخر را گرم نمود و از حضور در آن لذت برد. سیستم گرمایش آب گرم از صفحات گرمایشی که بر روی پشت بام نصب شده تشکیل شده و پس از جذب گرمای خورشید آن را به سمت استخر هدایت می کند.

3.تامین آب گرم مصرفی با استفاده از پنل خورشیدی

به جای استفاده از آب گرمکن های گازی یا برقی می توان از انرژی خورشیدی برای گرم کردن آب ساختمان استفاده نمود. استفاده از پانل های خورشیدی مقرون بصرفه ترین روش برای تامین آب گرم است و نقش موثری در کاهش مصرف انرژی گاز و برق ایفا می کند.

نحوه استفاده و کاربرد پنل خورشیدی در ساختمان

امروزه به علت عدم استفاده از مصالح مرغوب و عایق بندی مناسب در ساختمان سازی میزان مصرف انرژی و هدررفت آن در ساختمان بسیار بالا رفته است. هزینه سوخت های فسیلی و سایر انرژی ها بسیار بالاست و ساکنین ساختمان مجبور به پرداخت هزینه های گزاف برای پرداخت قبوض می باشند. اما انرژی خورشیدی یک منبع در دسترس و رایگان است که می توان برای مصارف گوناگون در ساختمان از آن استفاده نمود.

از این نوع انرژی برای گرم نمودن آب مورد نیاز شوفاژها برای تامین گرمایش در ساختمان و یا تولید برق مصرفی استفاده می شود. سیستم های سرمایشی و گرمایشی و آب گرمکن های خورشیدی به میزان قابل توجهی میزان مصرف انرژی در ساختمان را کاهش می دهند و نقش موثری در طول عمر ساختمان ایفا می نمایند.

نحوه استفاده از سلول های خورشیدی

از سلول های خورشیدی با استفاده از روش جذب ترمیک و روش فتوولتاییک می توان انرژی مورد نیاز ساختمان را فراهم نمود. در روش جذب ترمیک تامین گرمایش و آب گرم مصرفی ساختمان از طریق دریافت، ذخیره، توزیع و تبدیل انرژی به حرارت استفاده می شود.

در این روش بیشترین میزان دریافت انرژی خورشیدی به واسطه انعکاس نور از سطوح سلول های خورشیدی است، اما در روش فتوولتاییک انرژی خورشیدی به انرژی الکتریکی تبدیل می شود و برق مورد نیاز برای سیستم های گرمایشی، سرمایشی و دستگاه های الکتریکی تامین می گردد.

 

امیدواریم از مطالعه این نوشته لذت برده و با آشنایی با نحوه استفاده از پنل های خورشیدی به خوبی آشنا شده باشید. در صورت نیاز به خرید پنل خورشیدی میتوانید با کارشناسان تک اینورتر در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول پیرامون استفاده از پنل خورشیدی

نحوه استفاده از پنل خورشیدی و تولید برق را ذکر کنید؟

هر پنل خورشیدی حاوی تعداد مختلف و زیادی از سلول های خورشیدی و سیلیکونی است. هر سلول خورشیدی ولتاژ الکتریسیته ی کمی تولید میکند. فوتون ها با ضربه زدن به سطح این سلول ها جریان الکتریکی تولید میکنند. سقف خانه و ساختمان اداره جات معمول ترین مکان برای نصب پنل های خورشیدی هستند زیرا بیشتر از سایر مکان ها در معرض نور خورشید قرار میگیرند. پنل های فتو ولتائیک که بر روی پنل های خورشیدی هستند انرژی خورشیدی را به انرژی الکتریکی تبدیل میکنند. جریان الکتریسیته ی تولید شده توسط این پنل ها معمولا بصورت مستقیم (DC) است که بوسیله ی اینورتر (مبدل) به جریان متناوب (AC) تبدیل میشود. و در آخر، سیلیکون معمول ترین ماده برای تولید پنل های خورشیدی است.

استفاده از پنل های خورشیدی در زمان کنونی در چه جاهایی کاربرد دارد؟

در گذشته استفاده ای که از پنل های خورشیدی محدود به دستگاه های کوچکی مانند ماشین حساب ها بود؛ ولی هم اکنون صحبت از خانه ها و یا اداراتی است که با انرژی حاصله از این پنل های خورشیدی برق مورد نیاز خود را تامین میکنند.

3.5/5 - (24 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *