لوازم مورد نیاز برق خورشیدی

لوازم ضروری یک سیستم برق خورشیدی

در سراسر جهان، صاحبان خانه بیشتر در حال انتخاب سیستم برق خورشیدی هستند. انگیزه آنها کاهش هزینه انرژی در درازمدت است و موجب کاهش آلودگی می شود. انرژی خورشیدی خالص، تجدیدپذیر و مقرون به صرفه، به وضوح انرژی آینده است که شاهد رشد سریع آن در سراسر آمریکای شمالی، اروپا، چین و حتی هند هستیم.

 

تجهیزات خورشیدی

 

سیستم پنل خورشیدی چیست؟

سیستم پنل خورشیدی سقفی، فوتون انرژی خورشید طبیعی را جذب و به شکل انرژی قابل استفاده تبدیل می کند. سیستم پنل خورشیدی اغلب به عنوان سیستم انرژی خورشیدی یا فتوولتائیک انرژی نامیده می شوند.

نصب خانگی یک سیستم انرژی خورشیدی با کیفیت بالا می تواند وابستگی به شبکه برق را برای نور، گرما، خنک و کار خانه خود کاهش دهد یا از بین ببرد. یک منبع انرژی پاک و تمیز  نیازمند نگهداری کمی است و سرمایه گذاری اولیه را تنها چند سال به عهده می گیرد.در بلند مدت، یک سیستم با ضمانت ۲۵ ساله، تا دهه ها انرژی رایگان فراهم می کند.

بهترین پنل خورشیدی برای منزل کدام است و چقدر هزینه بر می دارد؟

پنل های خورشیدی تک بلوری گزینه بهتری نسبت به چند بلوری ها هستند اما کمی گران تر هستند. تصمیم نهایی به عوامل زیادی از جمله منطقه و محیط شما ، ساعات تابش آفتاب، میزان بار مورد نیاز و انواع باتری های مورد استفاده در سیستم و غیره بستگی دارد. ما قبلا این موضوع را بطور مفصل مورد بحث قرار داده ایم زیرا این امر به عوامل بسیاری از جمله بار، فضا، محیط زیست، فناوری، ساعات پشتیبانی و غیره بستگی دارد که در هنگام انتخاب و نصب یک سیستم پنل خورشیدی مناسب مطابق با نیازهای ما، باید مورد توجه قرار گیرند. این پست را می توان در اینجا مشاهده کرد.

مولفه های اصلی یک سیستم برق خورشیدی

 

چگونگی کارکرد یک سیستم پنل خورشیدی

 

 اجزای یک سیستم خورشیدی خانگی یا سیستم فتوولتاییک :

پنل خورشیدی:که به دو صورت مونوکریستال و پلی کریستال موجود می باشد.

اینورتر: اینورتر خورشیدی مکانیسمی است که جریان مستقیم (DC) تولید شده توسط پنل خورشیدی را به جریان متناوب (AC) تبدیل می کند که خانه ها نیاز دارند. اینورترها به سه نوع تقسیم می شوند:

 

 

 

  • اینورتررشته ای یا متمرکز(String/Centralized): در پایینترین رده گرانی قرار دارد ولی امکان ناکارامدی را دارد.
  • Micro-Inverter : کمی گران می باشد، به هر پنل خورشیدی که نصب گردد کارکرد آن را روان میکند حتی زمانیکه تعدادی از پنل ها در سایه قرار گیرند.
  • Power Optimizer: این مولفه داخل هر پنل نصب می شود که برق DC را به یک اینورتر مرکزی برای تبدیل به AC هدایت میکند. نسبت به میکرواینورتر ارزانتر و کمی نسبت به اینورتر رشته ای گرانتر می باشد.

قفسه بندی: پنل به طور مستقیم به سقف متصل نیست. پنل در قفسه نصب شده و با یک درجه مطلوب در معرض آفتاب قرار می گیرد.

شارژکنترلر خورشیدی: شارژکنترلر خورشیدی وسیله ای است که جریان و ولتاژ ورودی به باتری را کنترلر می کند. البته عمده شارژ کنترلر های موجود در بازار علاوه بر کنترل شارژ ورودی به باتری ها وظایف دیگری نیز انجام می دهند.

باتری خورشیدی: بطور کلی صحبت از باتری برای سیستم‌خورشیدی زمانی مطرح است که قصد ذخیره‌سازی انرژی داشته باشیم؛ پس صحبت از باتری مختص به سیستم‌های Off Grid یا جدا از شبکه است. البته در کشورهای پیشرفته از باتری‌های با ظرفیت زیاد برای برخی مصارف On Grid (متصل به شبکه برق) هم استفاده می‌شود

این سیستم چه میزان هزینه بر است؟

همانطور که ذکر شد، چندین متغیر می تواند برای تعیین سیستم مناسب برای هر کاربری مسکونی مورد ارزیابی قرار گیرد. بدانید که تجهیزات ممکن است گران ترین جزء نباشد زیرا نصب حرفه ای نیازمند زمان، آموزش، تخصص و مواد است. همچنین در نظر داشته باشید که در حالی که بازپرداخت معمولی ممکن است حدود ۶-۷ سال باشد، برخی از تولید کنندگان ۲۵ سال گارانتی ارائه می دهند. به یاد داشته باشید که هزینه های  بهینه سازی را می توانید طی حداقل دو دهه برگردانید.

از چه کسی برای نصب سیستم خورشیدی استفاده کنم؟

نصب و راه اندازی می تواند به عنوان یک عامل مهم در عملکرد آینده محصول و بازگشت سرمایه اولیه به شمار رود. آموزش گسترده و درک کامل از هرمولفه ضروری است. بهترین تولید کنندگان شناسایی و با نصابان واجد شرایط در هر منطقه جغرافیایی همکاری می کنند. این شرکت ها قبل از صدور گواهینامه، آموزش نصب و راه اندازی حرفه ای را تأیید می کنند.

ویژگیهای مهم برای نصب کنندههای فتوولتائیک خورشیدی

  • مهارت‌های مشتری مداری که نصاب پنل مسکونی باید در خانه‌های مشتری کار کند و در نتیجه کارگران باید حرفه‌ای بودن را حفظ کنند و کار را به موقع انجام دهند.
  • جزئیات گرا بودن نصب کنندگان PV باید به دقت در هنگام نصب دستورالعمل‌ها را دنبال کنند. اگر آن‌ها این کار را نکنند، سیستم ممکن است به درستی کار نکند.
  • مهارت‌های مکانیکی، نصب کنندگان PV با تجهیزات الکتریکی و مکانیکی پیچیده کار می‌کنند. آن‌ها باید بتوانند ساختار‌های پشتیبانی کننده پنل‌های PV را در جای خود قرار می‌دهند و به طور صحیح پنل‌ها را به سیستم الکتریکی وصل کنند.
  • استقامت فیزیکی نصاب PV معمولا نیاز به حمل پنل و دیگر تجهیزات سنگین هستند. هنگام نصب پانل‌های روکش، کارگران ممکن است چندین بار احتیاج به بلند کردن نردبان در طول روز داشته باشند.
  • قدرت فیزیکی، نصب کننده‌های PV اغلب باید تجهیزات سنگین، قطعات و ابزار را جا بجا کنند. کارگران باید به اندازه کافی قوی باشند تا پانل‌هایی که تا ۲۵ کیلو وزن دارند، بلند کنند.

 

سوالات متداول پیرامون لوازم مورد نیاز

بهترین پنل خورشیدی برای منزل کدام است و چقدر هزینه بر می دارد؟

پنل های خورشیدی تک بلوری گزینه بهتری نسبت به چند بلوری ها هستند اما کمی گران تر هستند. تصمیم نهایی به عوامل زیادی از جمله منطقه و محیط شما ، ساعات تابش آفتاب، میزان بار مورد نیاز و انواع باتری های مورد استفاده در سیستم و غیره بستگی دارد.

لوازم اصلی سیستم برق خورشیدی آفگرید را نام ببرید؟

پنل خورشیدی،باتری،کنترلر شارژ،اینورتر

هدف نهایی همه این لوازم و تجهیزات چیست؟

لوازم های نیروگاه خورشیدی یکی از اجزای مهم سیستم انرژی خورشیدی است هدف این تجهیزات نیروگاه خورشیدی قرار دادن انرژی خورشید و تبدیل آن به برق است که برای خانوارها و یا کسب و کار لازم است.

 

4.6/5 - (36 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *