قیمت ها در حال بروز رسانی می باشند _ لطفا قبلا از خرید با ما ارتباط بگیرید !!!
ارسال کالا از انبار فروشگاه به سراسر کشور
ساعت کاری 10 صبح الی 6 غروب | شنبه تا چهارشنبه
ارسال کالا از انبار فروشگاه به سراسر کشور

طرز کار اینورتر خورشیدی

اینورتر خورشیدی چیست؟

اصطلاح اینورتر خورشیدی در این نوع اینورتر ها به خاطر این به کار میرود چون این نوع اینورتر ها اصلاح شده اند تا در سیستم های انرژی خورشیدی به صورت مداوم به همراه راندمان بالا کار کنند.

در واقع اینورتر های خورشیدی 2 نوع اصلی هستند، اینورتر های متصل به شبکه (آنگرید) و اینورتر های منفصل از شبکه ( آفگرید ). در ادامه به این دو بیشتر می پردازیم.

نحوه کار اینورتر خورشیدی همانند اکثر مبدل های برق به این شکل می باشد که ولتاژ DC  را به  AC تبدیل میکند. اما این نوع عملکرد در اینورتر های آنگرید و آفگرید با تفاوت هایی روبه رو است.

اینورتر خورشیدی آنگرید

همانگونه که از اسم آن پیداست اینورتری است که به شبکه سراسری وصل میشود و در نیروگاه خورشیدی به کار میرود.

اصول کار اینورترهای آنگرید تبدیل برق پنل خورشیدی به برق شهری و تزریق آن به شبکه برق سراسری است. که بیشتر برای فروش و درآمد زایی به کار میرود و یا در مواقعی جبران و پایین آوردن پیک مصرف و مازاد مصرف از شبکه سراسری به کار میرود.

در حقیقت شما نمیتوانید از برق تولید شده توسط این نوع اینورتر به صورت مستقیم و بدون وجود برق شبکه استفاده کنید. این نوع اینورتر ساخته شده تا با سنجش برق شبکه، انرژی تولید شده توسط پنل خورشیدی را که از جذب پرتو های نور خورشید تولید شده اند به شبکه برق سراسری تزریق کند.

 

 

انواع اینورتر های آنگرید

در اینورتر های آنگرید برق تولید شده توسط پنل خورشیدی که به صورت DC است جذب می شود، و به اصلاح ساماندهی و تلفات گیری میشود و در نهایت با بالاترین راندمان به برق AC  تبدیل می شود و به شبکه برق سراسری تزریق میگردد. اینورتر های آنگرید 3 نوع کلی هستن که تجاری سازی شده اند.

از جمله:

اینورترهای خورشیدی آنگرید مرکزی

به اینورتر هایی گفته میشود که در توان بسیار بالا ساخته شده و در نیروگاه های خورشیدی مگاواتی و گیگاواتی به کار میرود.

 

 

اینورترهای خورشیدی آنگرید استرینگ

به اینورتر هایی گفته می شود که در توان 1 الی 100 کیلووات ساخته شده اند و دارای قابلیت موازی سازی با یک دیگر هستن .همچنین قابلیت مهم این نوع اینورتر ها داشتن دنبال کننده بیشترین توان در هر استرینگ یا تقسیم بندی ورودی پنل هستن تا راندمان کلی کار بالا رود.

 

 

اینورترهای خورشیدی آنگرید میکرو

میکرو اینورتر ها در توان های زیر 1000 وات هستن که در نیروگاه خورشیدی میتوان در پشت هر پنل یک میکرو اینورتر جداگانه استفاده نمود تا برق تولیدی پنل سریع به برق AC تبدیل شود. حسن این کار جلوگیری از تلفات سیم کشی در برق DC هست اما ضعف آن قیمت تمام شده بالا می باشد.

 

 

اینورتر خورشیدی آفگرید

این نوع اینورتر ها برای کار کردن نیازی به شبکه برق سراسری ندارند و برای مکان هایی ساخته شده اند که به برق شهری دسترسی ندارند و معمولا مکان های هستن که به برق نیاز دارند. طرز کار اینورتر های آفگرید یا جدا از شبکه به این شکل است، برقی که توسط پنل خورشیدی تولید شده و توسط شارژ کنترلر در داخل باتری ذخیره شده را به برق 220 ولت AC تبدیل میکند. که در توان های 100 وات الی 10 کیلووات تولید می شوند.

در حقیقت این نوع اینورتر فقط برق DC باتری را به برق 220 ولت AC تبدیل میکند. بنابرین به این ترتیب با بالا بردن ولتاژ DC برای بالا بردن راندمان سیستم و همچنین پایین آوردن جریان DC و قطر سیم کشی  میتوان سیستم های 12 ولتی را به 24 ولت و حتی 48 ولت تغییر داد.

سه نوع ولتاژ ورودی

به همین علت است که اینورتر های آفگرید که در سیستم ها خورشیدی استفاده می شوند در سه نوع ولتاژ ورودی قرار میگیرند 12 ولت به 220 ولت – 24 ولت به 220 ولت – 48 ولت به 220 ولت

به دلیل تنوع در مصرف و همچنین تنوع در قدرت خرید مصرف کننده نسبت به توان مورد نیازش این نوع اینورتر در کیفیت ها و خروجی موج های مختلف تولید می شود. همانطور که میدانید برق DC یا متناوب به دلیل حرکت مستقیم هیج موجی ندارد اما برق AC یا نامتناوب به دلیل حرکت جریان و ولتاژ بین قطب ها دارای موج است که طول این موج را با فرکانس اندازه گیری می کنند و معمولا فرکانس مورد استفاده ما بین 50 هرتز الی 60 هرتز می باشد.

 

 

کیفیت موج AC را با فرمول زیر محاسبه میکنند:

 

که شامل انواع موج :
موج مربعی

شکل موج خروجی در این اینورتر مانند نامش به صورت مربعی است. این نوع اینورتر موج مربعی سیگنال DC را به سیگنال AC همراه با فاز جا‌به‌جا شده تبدیل می کند اما این سیگنال خالص نیست. اگر وسیله برقی ای را به این نوع اینورتر متصل کنیم ممکن است وسیله برقی آسیب ببیند. از این اینورتر ها در کنار فیلتر برای ساختن اینورتر های سینوسی استفاده می شود.

 

 

موج شبه سینوسی

این نوع اینورتر وقفه و مکث هایی قبل از جا‌به‌‌جایی فاز ایجاد می کند که به همین دلیل سیگنال آن شبیه به موج سینوسی است. و توانایی تولید موج خالص سینوسی را ندارد. اینورتر شبه سینوسی برخلاف موج مربعی  فاز را مستقیما از مثبت به منفی تغییر نمی دهد.

 

موج اصلاح شده

 

موج سینوسی خالص

اینورتر های سینوسی، شکل موج سینوسی خالص تولید می کنند که بیشترین بازده را در بین دیگر اینورتر ها دارد. البته پیچیده ترین آنها نیز هست. نکته قابل توجه این است که تمام وسایل برقی برای کار کردن با برق سینوسی خالص طراحی و ساخته شده اند. تلفات کمتر و همینطور هزینه ساخت بالایی که دارند از مشخصه های اینورتر های سینوسی خالص است. می توان با اصلاح شکل موج های اینورتر موج مربعی نیز ساخت.

 

تفاوت های اینورتر آنگرید و اینورتر آفگرید

۱. همان طور که از نامشان پیدا است سیستم آنگرید متصل به شبکه برق است و باید آن را به شبکه برق وصل کرد. و سیستم آفگرید منفصل از شبکه برق است و نمی توان آن را به شبکه وصل کرد.

۲. در سیستم آنگرید ورودی اینورتر پنل خورشیدی و خروجی آن برق شبکه است. اما در سیستم آفگرید اینطور نسیت و اینورتر به باتری و خروجی به مصرف کننده متصل است.

۳. ولتاژ ورودی به سیستم آنگرید یا متصل به شبکه به ولتاژ پنل مرتبط است و در سیستم آنگرید این ولتاژ مربوط به ولتاژ باتری است.

۴. در سیستم آفگرید شما برقی به شبکه ارائه نمی دهید اما در سیستم آنگرید اینطور نیست.

۵. سیستم آفگرید برق یکنواخت باتری را تبدیل می کند اما سیستم آنگرید برق تولیدی از پنل خورشیدی وارد اینورتر می شود. که برق تولید شده از پنل خورشیدی وابسته به شرایط محیطی همواره در حال تغییر است.

۶. ماهیت و ساختار داخلی این دو اینورتر با هم متفاوت است.

۷. از سیستم آفگرید برای تامین برق وسایل برقی خانه استفاده می شود. و سیستم آنگرید معمولا در مزرعه های خورشیدی مورد استفاده قرار می گیرد.

اجزای سازنده اینورتر های آنگرید و آفگرید

مدار

سیستم اینورتر شامل یک مدار با یک منبع ولتاژ DC در یک سمت و یک خروجی در سمت دیگر است. در این مدار چهار کلید از 1S تا 4S است که آنها می توانند هر کدام از کلید های الکترونیک قدرت شامل  Tyristor, IGBT ,JBT و … باشند. عامل تعیین نوع ولتاژ ماکزیمم ولتاژ، توان و فرکانس کلید زنی است. این عناصر دارای سه پایه هستند که برای کنترل خاموش و روشن کردن آنها از پایه سوم استفاده کرد.

سیستم حفاظت

در یک اینورتر دارای سیستم حفاظت می توان رله هایunder  وover voltage، کلید های AC وDC ، همینطور سیستم خطای زمین را پیش بینی کرد. نوع دیگر حفاظت، حفاظت جزیره ای است که معمولا برای سیستم کنترلی اینورتر پیش بینی می شود. اغلب اینورتر های منفصل از شبکه یا آفگرید این نوع حفاظت ها را ندارند.

پنل خورشیدی

پنل خورشیدی از کلیدی ترین اجزای هر اینورتر است. این تجهیز عنوان عنصر مولد را دارد که بدون وجود آن تولید انرژی الکتریکی امکان پذیر نخواهد بود. انرژی الکتریکی تولیدی در این پنل ها با ولتاژ DC است. این پنل ها از سلول های خورشیدی و اتصالات موازی تشکیل شده اند که ولتاژ DC متناسب با تعداد سلول ها در پایانه پنل ظاهر می شود.

باتری

ولتاژ تولیدی توسط پنل ها در طول روز و ساعت ها وابسته به شرایط آب و هوایی و تابش نور خورشید متغیر است. و در این صورت تجهیزات الکتریکی امکان استفاده از این ولتاژ های متغیر را دارا نیست. چون میزان انرژی های تولیدی و مصرفی با یکدیگر متفاوت است که این انرژی در باتری ذخیره می شود و در زمان کمبود تولید از آن استفاده می شود.

کنترلر شارژ

از کنترلر شارژ برای افزایش طول عمر باتری، بهبود شارژینگ و دستیابی به حداکثر توان تولیدی پنل استفاده می شود. این وسیله با دریافت ولتاژ متغیر آن را به ولتاژی مناسب برای استفاده باتری ها تبدیل کرده و در باتری ذخیره می کند.

عواملی مهم در اینورتر ها که باید به آنها توجه کرد

  • سیستم محافظت از تخلیه کامل باتری در اینورتر ها
  • سیستم محافظت از ولتاژ اضافی باتری
  • سیستم محافظت از دمای بالا( بار بیش از حد)
  • سیستم محافظت از اتصال کوتاه
  • عملکرد و کارکرد اتوماتیک در شرایط متفاوت
  • ولتاژ ورودی متناسب

در هنگام انتخاب اینورتر باید به نکات گفته شده در بالا توجه کرد. تا کارایی اینورتری که انتخاب میکنید افزایش یابد. برای دریافت مشاوره برای خرید اینورتر خورشیدی می توانید با تیم مشاوره تک اینورتر تماس بگیرید.

اینورتر شارژر یا سانورتر

سانورتر ترکیبی از اینورتر سینوسی و شارژ کنترلر خورشیدی و باتری شارژر از برق AC شهری یا ژنراتور برق است. در بعضی مدل سانورتر های جدید میتوان بدون باتری از توان اینورتر استفاده نمود و فقط از پنل خورشیدی استفاده میکند.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به صورتی کلی درباره اینورتر خورشیدی توضیح داده شد به طوری که قابل فهم باشد. امیدواریم توانسته باشیم راهنمایی لازم جهت شناخت بهتر این نوع اینورتر ها را برای شما عزیزان ارائه داده باشیم لطفا نظر ها و یا سوالات خود را در پایین همین صفحه با ما به اشتراک بزارید تا با کمک شما بتوانیم مقاله ای پر بار و مفید خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

مشاوره خرید اینورتر خورشیدی از تیم تک اینورتر

5525 3391 021​
۰۹۱۲-۵۰۰۹-۹۰۱

با تشکر گروه فنی مهندس تک اینورتر

5/5 - (2 امتیاز)
مقاله های بیشتر
درباره تک اینورتر چه میدانید ؟
لطفا بیشتر از ما بدانید