قیمت ها در حال بروز رسانی می باشد _ ثبت سفارش و خرید فقط از طریق واتساپ و تماس تلفنی امکان پذیر می باشد !!!
ارسال کالا از انبار فروشگاه به سراسر کشور
شنبه الی چهارشنبه / ساعت 10 الی 18
ارسال کالا از انبار فروشگاه به سراسر کشور

طرز کار اینورتر خورشیدی

اینورتر خورشیدی چیست؟

اصطلاح اینورتر خورشیدی در این نوع اینورتر ها به خاطر این به کار میرود چون این نوع اینورتر ها اصلاح شده اند تا در سیستم های انرژی خورشیدی به صورت مداوم به همراه راندمان بالا کار کنند.

در واقع اینورتر های خورشیدی 2 نوع اصلی هستند، اینورتر های متصل به شبکه (آنگرید) و اینورتر های منفصل از شبکه ( آفگرید ). در ادامه به این دو بیشتر می پردازیم.

نحوه کار اینورتر خورشیدی همانند اکثر مبدل های برق به این شکل می باشد که ولتاژ DC  را به  AC تبدیل میکند. اما این نوع عملکرد در اینورتر های آنگرید و آفگرید با تفاوت هایی روبه رو است.

اینورتر خورشیدی آنگرید

همانگونه که از اسم آن پیداست اینورتری است که به شبکه سراسری وصل میشود و در نیروگاه خورشیدی به کار میرود.

اصول کار اینورترهای آنگرید تبدیل برق پنل خورشیدی به برق شهری و تزریق آن به شبکه برق سراسری است. که بیشتر برای فروش و درآمد زایی به کار میرود و یا در مواقعی جبران و پایین آوردن پیک مصرف و مازاد مصرف از شبکه سراسری به کار میرود.

در حقیقت شما نمیتوانید از برق تولید شده توسط این نوع اینورتر به صورت مستقیم و بدون وجود برق شبکه استفاده کنید. این نوع اینورتر ساخته شده تا با سنجش برق شبکه، انرژی تولید شده توسط پنل خورشیدی را که از جذب پرتو های نور خورشید تولید شده اند به شبکه برق سراسری تزریق کند.

 

 

انواع اینورتر های آنگرید

در اینورتر های آنگرید برق تولید شده توسط پنل خورشیدی که به صورت DC است جذب می شود، و به اصلاح ساماندهی و تلفات گیری میشود و در نهایت با بالاترین راندمان به برق AC  تبدیل می شود و به شبکه برق سراسری تزریق میگردد. اینورتر های آنگرید 3 نوع کلی هستن که تجاری سازی شده اند.

از جمله:

اینورترهای خورشیدی آنگرید مرکزی

به اینورتر هایی گفته میشود که در توان بسیار بالا ساخته شده و در نیروگاه های خورشیدی مگاواتی و گیگاواتی به کار میرود.

 

 

اینورترهای خورشیدی آنگرید استرینگ

به اینورتر هایی گفته می شود که در توان 1 الی 100 کیلووات ساخته شده اند و دارای قابلیت موازی سازی با یک دیگر هستن .همچنین قابلیت مهم این نوع اینورتر ها داشتن دنبال کننده بیشترین توان در هر استرینگ یا تقسیم بندی ورودی پنل هستن تا راندمان کلی کار بالا رود.

 

 

اینورترهای خورشیدی آنگرید میکرو

میکرو اینورتر ها در توان های زیر 1000 وات هستن که در نیروگاه خورشیدی میتوان در پشت هر پنل یک میکرو اینورتر جداگانه استفاده نمود تا برق تولیدی پنل سریع به برق AC تبدیل شود. حسن این کار جلوگیری از تلفات سیم کشی در برق DC هست اما ضعف آن قیمت تمام شده بالا می باشد.

 

 

اینورتر خورشیدی آفگرید

این نوع اینورتر ها برای کار کردن نیازی به شبکه برق سراسری ندارند و برای مکان هایی ساخته شده اند که به برق شهری دسترسی ندارند و معمولا مکان های هستن که به برق نیاز دارند. طرز کار اینورتر های آفگرید یا جدا از شبکه به این شکل است، برقی که توسط پنل خورشیدی تولید شده و توسط شارژ کنترلر در داخل باتری ذخیره شده را به برق 220 ولت AC تبدیل میکند. که در توان های 100 وات الی 10 کیلووات تولید می شوند.

در حقیقت این نوع اینورتر فقط برق DC باتری را به برق 220 ولت AC تبدیل میکند. بنابرین به این ترتیب با بالا بردن ولتاژ DC برای بالا بردن راندمان سیستم و همچنین پایین آوردن جریان DC و قطر سیم کشی  میتوان سیستم های 12 ولتی را به 24 ولت و حتی 48 ولت تغییر داد.

سه نوع ولتاژ ورودی

به همین علت است که اینورتر های آفگرید که در سیستم ها خورشیدی استفاده می شوند در سه نوع ولتاژ ورودی قرار میگیرند 12 ولت به 220 ولت – 24 ولت به 220 ولت – 48 ولت به 220 ولت

به دلیل تنوع در مصرف و همچنین تنوع در قدرت خرید مصرف کننده نسبت به توان مورد نیازش این نوع اینورتر در کیفیت ها و خروجی موج های مختلف تولید می شود. همانطور که میدانید برق DC یا متناوب به دلیل حرکت مستقیم هیج موجی ندارد اما برق AC یا نامتناوب به دلیل حرکت جریان و ولتاژ بین قطب ها دارای موج است که طول این موج را با فرکانس اندازه گیری می کنند و معمولا فرکانس مورد استفاده ما بین 50 هرتز الی 60 هرتز می باشد.

 

 

کیفیت موج AC را با فرمول زیر محاسبه میکنند:

 

که شامل انواع موج :
موج مربعی

 

موج شبه سینوسی

 

موج اصلاح شده

 

موج سینوسی خالص

اینورتر شارژر یا سانورتر

سانورتر ترکیبی از اینورتر سینوسی و شارژ کنترلر خورشیدی و باتری شارژر از برق AC شهری یا ژنراتور برق است. در بعضی مدل سانورتر های جدید میتوان بدون باتری از توان اینورتر استفاده نمود و فقط از پنل خورشیدی استفاده میکند.

 

نتیجه گیری

در این مقاله به صورتی کلی درباره اینورتر خورشیدی توضیح داده شد به طوری که قابل فهم باشد. امیدواریم توانسته باشیم راهنمایی لازم جهت شناخت بهتر این نوع اینورتر ها را برای شما عزیزان ارائه داده باشیم لطفا نظر ها و یا سوالات خود را در پایین همین صفحه با ما به اشتراک بزارید تا با کمک شما بتوانیم مقاله ای پر بار و مفید خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

مشاوره خرید اینورتر خورشیدی از تیم تک اینورتر

5525 3391 021​
۰۹۱۲-۵۰۰۹-۹۰۱

با تشکر گروه فنی مهندس تک اینورتر

5/5 - (1 امتیاز)
مقاله های بیشتر
درباره تک اینورتر چه میدانید ؟
لطفا بیشتر از ما بدانید
You have no comparison lists. Add products to the comparison.