شهرهای خورشیدی در ایران و جهان

جایگاه انرژی خورشیدی در جهان

در حال حاضر انرژی خورشیدی تامین کننده بیش از 75 درصد انرژی خورشیدی آمریکا است. به مرور زمان تعداد سازمان هایی که در پروژه های مربوط به انرژی خورشیدی وارد می شوند در حال افزایش است و متخصصان آمریکایی پیش بینی می کنند تا سال ۲۰۵۰ که خیلی هم دور نیست تا ۹۹ درصد الکتریسیته و ۳۵ در صد کل انرژی ها در این کشور از خورشید تأمین شود. هم چنین پیش بینی می شود؛ تا سال ۲۰۲2 تعداد زیادی سلول های فتوولتائیک برای به دام انداختن انرژی خوشیدی ساخته و نصب شود که با احتساب مبدل ها و ناقل های انرژی هزینه ای برابر با ۲۰ میلیارد دلار در برخواهد داشت؛ که سرمایه گذاری پر مخاطره ای محسوب می شود ولی به هر حال برای محیط زیست مفید و لازم است.

1.شهر خورشیدی در آمریکا

در سال های اخیر بزرگ ترین شهر خورشیدی آمریکا که بزرگ ترین صفحه فتوولتائیک در آمریکا محسوب میشود در نزدیکی نوادا مورد بهره برداری قرار گرفته است. این پروژه نیاز های پایه انرژی ۳۰۰۰ نفر را تامین می کند. این نیروگاه ۳۰۰۰۰ مگاواتی در ۱۶۰ هکتار واقع شده و البته درست است که انرژی تولیدی آن زیاد اصل کار بسیار با ارزش است و این سبز اندیشیدن قدمی در کاهش مصرف زغال سنگ به شما که مجری این طرح است اعلام کرده است که نیروگاه های دیگری را نیز خواهد ساخت.

 

 

2.شهر خورشیدی در چین

شهر ریزهاو، به معنی شهر آفتاب در زبان چینی، ارتباط ویژه ای با خورشید برقرار کرده است. در محدوده مرکزی شهر از آبگرمکن های خورشیدی استفاده می کنند و اکثر چراغ های راهنمایی پارکها و خیابان ها توسط سلول های خورشیدی فتوولتائیک کار می کنند. در حومه شهر بیش از 30 درصد خانه ها از آبگرمکن های خورشیدی استفاده می کنند و بیش از 6 هزار خانواده ها امکانات پخت و پز خورشیدی دارند.

 این نکته که شهر ریزهاو، یک شهر کوچک و معمولی چینی و با در آمد متوسط و پائین تر از بسیاری از شهرهای دیگر است، موضوع را جالب تر می کند. دست یابی به چنین سیستمی در شهر نتیجه سه فاکتور کلیدی بوده است سیاست دولت در تشویق مردم به استفاده از انرژی خورشیدی و حمایت های مالی توسعه این پروسه، صنعت تولید پانل های خورشیدی در منطقه که شانس پیشرفت را بالا برده است، و تمایل شدید شورای شهر برای تحقق این امر در واقع به جای پرداخت یارانه به کاربران نهایی، دولت در زمینه تحقیق و توسعه فعالیتها در صنعت آبگرمکن های خورشیدی سرمایه گذاری می کشد، و در واقع به جای پرداخت یارانه به مردم، هزینه آن را صرف سرمایه گذاری در صنعت برای رسیدن به پیشرفت تکنولوژیکی می کنیم به گونه ای که منجر به کاهش هزینه نهایی کاربران می شود.

 

 

3.شهر خورشیدی ابوظبی

شهر ابوظبی از امارات های متحده عربی و خواهر دوقلوی دبی، قرار است به زودی با سرمایه گذاری ۲ میلیارد دلاری در یک پروژه عظیم انرژی خورشیدی وابستگی خود را به نفت کم کند. این سرمایه گذاری ۲ میلیارد دلاری را شرکت دولتی مصدر که یک صندوق مربوط به سرمایه گذاری در بخش انرژی تجدیدپذیر است، انجام داده است.

محور این سرمایه گذاری تمرکز بر تولید تکنولوژی فتوولتاییک با قدرت زای نوری است که میان عموم مردم به فیلم های ضخیم معروف است. قرار است این فیلم های ضخیم بر سطح ساختمان های شهر ابوظبی کار گذاشته شود تا تولید انرژی و قدرت کند.

در سال های اخیر به دلیل روی آوردن بسیاری از کشورهای جهان به استفاده از انرژی خورشیدی و جایگزین کردن با دیگر منابع پایان پذیر انرژی مانند نفت و گاز، این تکنولوژی فتوولتاییکی در جهان کمیاب شده است. اما ابوظبی قصد هزینه بالا آن را به کار بگیرد. در این پروژه ۱۰۰ میلیون دلار برای ایجاد تأسیسات تولیدی این تکنولوژی هزینه خواهد شد.

 

 

 

4.شهر خورشیدی در اسپانیا

شهر سویای اسپانیا بر اساس پروژه بزرگ انرژی خورشیدی اتحادیه اروپا بخش اعظمی از انرژی مورد نیاز خود ای از نور خورشید تأمین می کند. این پروژه از یک ماه قبل در منطقه سن لوكار لامبور در نزدیکی سویا آغاز شد که اکنون فاز اول آن افتتاح شده است. در این پروژه عظیم اشعه های خورشید در بیش از ۱۰۰ هزار پانل آینه ای هر یک با مساحت ۱۲۰ متر مربع منعکس می شود. این انعکاس به برجی که در محدوده این پانل ها قرار دارد، منتقل شده و ذخیره می شود و در حال حاضر می تواند برق کافی برای 6 هزار خانه را تأمین کند.

پس از تکمیل این پروژه، این شهر خورشیدی می تواند برق ۱۸۰ هزار خانه و ۹۰۰ هزار خانواده را بدون تولید آنهیدرید کربن و گازهای گلخانه ای تولید کند. تکنولوژی استفاده شده در این پروژه که انعکاس نور خورشید در آینه است، نه تنها جدید نیست بلکه بسیار قدیمی است. در حقیقت نخستین بار ارشمیدوس این تکنیک را ارائه کرد. عملکرد برج هم شبیه برج هایی است که در تولید انرژی برق از طریق گاز، زغال سنگ یا انرژی هسته ای بکار می رود؛ با این تفاوت که در این برج نور خورشید آب را گرم می کند و این آب گرم به کوره منتقل می شود.

 

 

5. شهر خورشیدی فرایبورگ آلمان

این برنامه ریزی طولانی مدت برای محیط زیست نه تنها امروزه فرایبورگ را در زمینه انرژی در آلمان و دنیا پیشگام کرده بلکه باعث جذب توریست به این شهر نیز شده است. توریست هایی که از کشورها و قاره های مختلف برای بازدید سلول های خورشیدی نصب شده در سقف خانه ها و استادیوم به این شهر می آیند. در منطقه ای از شهر که سابقا پایگاه نظامی فرانسه بود امروزه ۲۰۰۰ خانه «مهربان با محیط زیست وجود دارد بخشی از این خانه ها (۵۰ خانه) پروژه ای با عنوان دهکده خورشیدی است؛ که تمامی خانه های این دهکده مجهز سلول های خورشیدی هستند و این جامعه کوچک تمامی انرژی الکتریکی خود را از طریق همین سلول هایی که بر روی سقف خانه ها نصب شده اند تهیه می کند.

نکاتی در مورد شهر خورشیدی فرایبورگ

 • شهر فرایبورگ برای این که مردم را در این پروژه های خورشیدی سهیم کند شروع به فروش سهام سلول های خورشیدی کرد به این ترتیب یک فرد می تواند مثلا ۱ متر مربع از این سلول ها را بخورد و در عمل به یک تولید کننده انرژی الکتریکی تبدیل شود.
 •  اولین هتل در دنیا که تمامی انرژی خود را از انرژی های جایگزین استفاده می کند و به عبارتی اولین هتل دنیا است که نشر کربن دی اکسید صفر دارد در فرایبورگ است.
 • استادیوم فوتبال شهر فرایبورگ، استادیوم بادنوا نیز با انرژی خورشیدی اداره می شود.
 • و….

 

 

 

 

شهرهای خورشیدی در ایران

برخی از پروژه و شهر های خورشیدی در ایران به شرح موارد زیر است:

 •  طراحی، ساخت و نصب و راه اندازی ۳۵۰ دستگاه آبگرمکن خورشیدی در شهر های بوشهر، طبس، یزد، بجنورد، زاهدان و اصفهان
 • طراحی، ساخت و نصب توربین بادی ۱۰ کیلوواتی سهند تبریز
 • نیروگاه خورشیدی فتوولتائیک واقع در دربید یزد
 •       ”          ”             ”      سر کویر معلمان سمنان
 •       ”          ”             ”      طالقان
 • طراحی ساخت، نصب و راه اندازی تونل شماره ۹ سد کرج
 • روشنایی فتوولتائیک برق منطقه ای زنجان، تبریز و قزوین
 • و…

 

 

در این بین از جمله شرکت هایی که در این زمینه در کشورمان فعالیت میکرده و به واسطه انجام پروژه های خورشیدی در سطح کشور زبانزد میباشد؛ قطعا نام شرکت فنی و مهندسی تک اینورتر میدرخشد. چشم ­انداز متصور شرکت، تبدیل شدن به یک شرکت مهندسی مشاور معتبر و توانمند در اجرای پروژه­ های انرژی­ خورشیدی کشور و قادر به صدور خدمات به خارج از کشور است. کاربران گرامی برای دیدن کامل پروژه های انجام شده شرکت تک اینورتر به این لینک مراجعه بفرمایید؛ و در صورت  داشتن هرگونه سوال با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

4/5 - (9 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *