برق خورشیدی برای باغ

برق خورشیدی برای باغ

داشتن باغ یا ویلا در یک منطقه ییلاقی بکر و دورافتاده که بتوان روزهای آخر هفته اوقات خوشی را در کنار عزیزان‌مان سپری کنیم، یکی از  لذت‌بخش ترین علایق افراد مخصوصا ساکنین کلان شهرها است. اما بکر بودن منطقه مشکلاتی را بدنبال دارد که ممکن است ما را از داشتن باغ یا ویلای دلنج و زیبا منصرف کند.

تامین برق یکی از چالش‌هایی است که باغداران یا ویلاداران مخصوصا آندسته که به برق شهری دسترسی ندارند، با آن روبر هستند. خوشبختانه در سال‌های اخیر استفاده از سیستم تامین برق خورشیدی (off-grid) توانسته است تا حدقابل توجهی این مشکل را حل کند. این سیستم مزیت‌های فراوانی در مقایسه با موتور برق دارد که در بین آن‌ها می‌توان به عدم الایندگی، هزینه پایین نگهداری و عدم نیاز به سوخت اشاره کرد. اگر علاقمند هستید اطلاعات بیشتری در مورد سیستم تامین برق خورشیدی و تجهیزات مورد نیاز و نحوه راه اندازی آن کسب کنید، تا انتهای مطلب ما را همراهی نمایید.
 

 

معرفی سیستم تامین برق خورشیدی (off-grid)

سیستم برق خورشیدی برای مصارف خانگی به دو نوع سیستم متصل به شبکه (on-grid) و سیستم منفصل از شبکه (off-grid) تقسیم بندی می‌شود.

  • سیستم متصل به شبکه (on-grid): در این نوع سیستم برق تولید شده توسط انرژی خورشید با کمک مبدل مخصوص سیستم‌های متصل به شبکه به شبکه برق سراسری منتقل می‌شود. در واقع کاربر برق تولید شده در نیروگاه کوچک خورشیدی خود را به سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی ایران (ساتنا) می‌فروشد.
  • سیستم منفصل از شبکه (off-grid): در سیستم off-grid برق تولید شده از نورخورشید در باطریهای مخصوصی ذخیره می‌شود. برق ذخیره شده توسط مبدل مخصوص سیستم‌های منفصل از شبکه به برق متناوب تبدیل و وارد مدار برق خانگی می‌شود. به این ترتیب، کاربر می‌تواند تمام یا بخشی از برق مصرفی خود را تامین کند. سیستم تامین برق خورشیدی مورد استفاده در باغ یا ویلا از نوع off-grid می‌باشد.

 

تجهیزات برق خورشیدی برای باغ

تجهیزات اصلی سیستم برق خورشیدی آفگرید عبارتند از:

1-پنل خورشیدی :پنل یکی از تجهیزات اساسی سیستم برق خورشیدی است که از سلول‌های خورشیدی با اتصالات سری وموازی تشکیل شده است. این سلول‌ها مربع‌های نازک دیسک یا فیلم‌ از جنس نیمه رسانا هستند که ولتاژ کافی را در زمان قرار گرفتن درمعرض نور آفتاب تولید می‌کنند. انرژی برق حاصل از این تجهیزات الکتریکی با ولتاژ DC می‌باشد.

پنل‌های مناسب باغ و ویلا از نوع پنل معمولی است که در ابعاد 2متر در 1متر و  به دو نوع منوکریستال وپلی کریستال تولید و عرضه می‌شوند.

2-مبدل (اینورتر): این دستگاه جریان DC (مستقیم) را به جریان AC (متناوب) تبدیل می‌کند. مبدل‌های خورشیدی مورد استفاده در باغ و ویلا از نوع منفصل ازشبکه یا آفگرید هستند. اینورتر منفصل از شبکه  برق ذخیره شده را از 12ولت مستقیم به 220ولت متناوب تبدیل می‌کند. به این ترتیب، جریان برق مناسب استفاده در وسایل برقی موجود در ویلا یا باغ می‌شود. ولتاژ ورودی به اینورتر آفگرید مربوط به ولتاژ باتری است. همچنین، توان خروجی مبدل‌های منفصل از شبکه معمولا از 200وات تا 7هزار وات می‌باشد.

3-شارژ کنترلر: شارژ کنتلر باتری‌های سیستم تامین برق را از منبع پنل خورشیدی شارژ می‌کند. این دستگاه در واقع همان شارژر باطری است. با این تفاوت که علاوه بر رعایت الگوی شارژ یک باطری، بایستی خود را با توان متغییر پنل خورشیدی سازگار کند. این ویژگی موجب شده تا قیمت این شارژر در مقایسه با نوع معمولی آن بالاتر باشد. بهترن مدل‌های شارژر کنترلر موجود در ایران  EP Solar، Carspa و Phocos هستند.

4-باطری: باطری یکی دیگر از تجهیزات سیستم برق خورشیدی در باغ است که وظیفه ذخیره سازی توان تولیدی توسط پنل خورشیدی را برعهده دارد. باتری مناسب این سیستم‌ها در دو نوع لیتیمی و سُربی عرضه می‍‌‌‌‌‌شوند. البته از باتری‌های اسیدی نیز می‌توان برای سامانه خورشیدی مورد نیاز یک باغ استفاده کرد. در حال حاضر، باتری‌های اسیدی موجود در بازار  اکثرا از نوع ژله‌ای هستند.

مزیت‌های استفاده از سیستم برق خورشیدی در ویلا

  • دوست دار محیط زیست هستند

سیستم سولار با استفاده از نور خورشید که یکی از پاک‌ترین و سالم‌ترین انرژی‌های جهان است، کار می‌کند. بنابراین هیچگونه آلودگی زیست محیطی ندارد. علاوه براین، این سیستم‌ها کاملا بدون صدا هستند و آلودگی صوتی تولید نمی‌کنند. در سیستم تامین برق در مصرف سوخت‌های فسیلی نیز صرفه‌جویی می‌شود. همین چندعامل تاثیرات بلندمدت و قابل توجهی در حفظ محیط زیست دارند.

  • مقرون بصرفه هستند

سیستم تامین برق خورشیدی از نظر فنی استهلاک بالایی ندارد. متوسط عمر مفید این سیستم‌ها تقریبا 25سال است. همچنین، هزینه نگهداری و تعمیر سیستم‌های سولار پایین است. تنها هزینه‌ای که بعد از نصب باید پرداخت کنید، هزینه تعویض باتری‌ها است.

لازم بذکر است تامین اب پمپ‌ها جهت آبیاری درختان باغ یکی از ملزومات ضروری باغداری است. بنابراین؛ استفاده از سیستم سولار برای تامین برق مصرفی پمپ‌های کشاورزی و باغداری بسیار مقرون بصرفه خواهد بود.

 

 

 راه اندازی سیستم تامین برق خورشیدی برای باغ و ویلا

برای نصب و راه اندازی سامانه تولید برق خورشیدی علاوه بر تجهیزات موردنیاز، بایستی با توجه به میزان مصرف برق یکسری محاسبات تبدیل انرژی را نیز انجام داد که البته یک کار تخصصی است. ما در تک اینورتر ضمن ارائه انواع پکیج تامین برق خورشیدی، محاسبات  لازم را نیز برای شما انجام خواهیم داد تا بتوانید براحتی برق مصرفی موردنیاز باغ ویلا یا باغ‌تان را از طریق نور خورشید و با کمترین هزینه فراهم نمایید.

قیمت برق خورشیدی برای باغ

احتمالاً در مورد قیمت برق خورشیدی برای باغ کنجکاو شده اید! به خیلی چیزها بستگی دارد، مثلا هدف شما از ایجاد برق خورشیدی در باغ چیست؟ اندازه باغ چقدر است؟ و قرار است از چه نوع پنل هایی استفاده کنید؟

هزینه و قیمت برق خورشیدی باغ به هزینه نصب بستگی دارد و پانل ها می توانند در کوتاه مدت به اندازه پانل های سقف گران باشند، اما در دراز مدت هزینه برق خورشیدی باغ بسیار مقرون به صرفه است و کاهش می یابد. بنابراین اگر هدف بلندمدتی در ذهن دارید، حتماً از پنل خورشیدی مناسب برای باغ خود استفاده کنید. البته، اگر در حال اجرای یک گلخانه یا مزرعه در مقیاس بزرگ هستید، بسته به اندازه منطقه تحت پوشش، به پنل های بیشتری برای تامین انرژی کل سیستم خود نیاز خواهید داشت.

انتخاب سیستم برق سولار مناسب برای باغ

پکیج‌های سیستم خورشیدی از نظر کاربرد و قیمت تنوع زیادی دارند. در زمان انتخاب سیستم تامین برق باید به متراژ باغ ویلا یا باغ‌تان توجه داشته باشید. زیرا توان انرژی تولید شده بطور مستقیم با مساحت زمین در ارتباط است.

در زمان انتخاب سامانه تولید انرژی به تعداد وسایل برقی مورد استفاده و نیز تعداد روزهایی که در طول هفته قصد دارید از باغ ویلای‌تان استفاده کنید نیز توجه داشته باشید. بعنوان مثال اگر فقط آخر هفته‌ها به باغ یا ویلای‌تان سر می‌زنید، مسلما نیاز به یک پکیج چند ده میلیونی نخواهید داشت و با صرف هزینه‌ کمتر می‌توانید کل مصرف برق خود را تامین کنید.

بهترین راه تامین برق باغ

داشتن یک باغ نه تنها می تواند فضای زندگی شما را دلنشین تر کند و از استرس و افسردگی جلوگیری کند، بلکه می تواند کیفیت هوای خانه شما را با کاهش انتشار گازهای گلخانه ای بهبود بخشد. فراموش نکنید که تامین برق باغ خود با استفاده از پنل های خورشیدی مناسب باغ شما نه تنها هزینه های اضافی در قبض برق شما را کاهش می دهد، بلکه از طریق منابع انرژی تجدید پذیر به حفاظت از محیط زیست نیز کمک می کنید و در عین حال بهترین راه تامین برق باغ را انتخاب کرده اید.

 

سوالات متداول برق خورشیدی برای باغ

قیمت برق خورشیدی برای باغ را ذکر کنید؟

باتوجه به پتانسیل باغ و در خواست کارفرما مبنی بر تامین برق باغ میتوان پکیج های مختلفی رو استفاده کرد و به نوعی قیمت برق خورشیدی برای باغ یک مبلغ از قبل مشخص شده نیست.

تولید برق برای باغ چگونه است؟

سیستم های ایجاد برق خورشیدی بهترین گزینه برای تامین برق در مناطقی همانند ویلاها، اتاق های نگهبانی، گلخانه ها، باغ ها و هرجایی که دسترسی به برق امکان ندارد می باشند. به طور مثال ممکن است ویلای شما در منطقه ای باشد که دور از دسترسی به شبکه برق است در این حالت با نصب صفحه خورشیدی روی سقف ویلا می توانید انرژی خورشید را در طول روز ذخیره نمایید و در شب از آن برای تامین روشنایی استفاده کنید.

5/5 - (3 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *