پنل خورشیدی برای باغ

پنل خورشیدی برای باغ

استفاده از پنل خورشیدی برای باغ یکی از بهترین روش‌های تامین برق است که می‌تواند بازدهی بالا و هزینه بسیار کمی را برای باغداران و صاحبان ویلا به همراه داشته اشد. باغ و ویلا مکان‌های مناسب برای رهایی از شلوغی شهر و استراحت هستند، از این رو تامین امکانات رفاهی آن‌ها می‌تواند موجب آسایش بیشتر ساکنین شود. از مهمترین مسائل برای تجهیز باغ‌ها مسئله تامین برق است. اگر شما هم قصد دارید برق مورد نیاز باغ و ویلای خود را با استفاده از پنل خورشیدی تامین کنید، تا انتهای این مقاله از تگ اینورتر همراه باشید.

پنل خورشیدی چیست؟

پنل خورشیدی یکی از اجزای اصلی سامانه تامین برق خورشیدی است که جریان الکتریکی مورد نیاز برای وسایل و تجهیزات برقی را از انرژی پاک و تجدید پذیر خورشد تامین می‌کند. به عبارتی پنل خورشیدی صفحه‌ای است که نور و انرژی خورشید را به جریان الکتریکی تبدیل می‌کند. این پنل از سلول‌های خورشیدی تشکیل شده که از جنس سیلیکون هستند.

سلول‌های سیلیکونی فوتون‌ها را جذب می‌کنند. انرژی حاصل از آن‌ها باعث می‌شود الکترون‌ها مدار اتمی خود را ترک کنند و در میدان الکتریکی تولید شده توسط سلول‌های خورشیدی، آزاد شوند. سپس الکترون‌های آزاد هدایت می‌شوند و برق تولید می‌گردد. از پنل خورشیدی برای تامین برق می‌توان در مکان‌های مختلف مانند باغ و ویلا، منازل مسکونی، کارگاه‌های صنعتی و … استفاده نمود.

انواع پنل خورشیدی برای باغ

پنل های خورشیدی برای اهداف و کاربردهای مختلفی طراحی و عرضه می‌شوند و دارای انواع مختلفی هستند. به دلیل شرایط مختلف آب و هوایی مناطق مختلف و تفاوت تابش نور خورشید، مدل‌های مختلفی از این پنل طراحی شده که هر کدام مناسب یک منطقه است.

سیلیکون کریستالی ماده اصلی برای ساخت پنل های خورشیدی محسوب می‌شود که هر چقدر خلوص سیلیکون بالاتر باشد، توانایی پنل برای تبدیل نور خورشید به برق بیشتر خواهد بود. از این رو صفحات و پنل‌های مختلفی با توجه به اندازه خلوص سیلیکون، ابعاد و دیگر عوامل تولید می‌شوند.

 

 

1- پنل خورشیدی مونو کریستالی برای ویلا

در ساخت این نوع پنل خورشیدی از یک کریستال سیلیکونی خالص استفاده می‌شود که بالاترین توان الکتریکی را در خروجی ایجاد می‌نماید. این پنل‌ها به صورت گرد هستند و میله‌های کریستال سیلیکونی به شکل استوانه‌ای طراحی شده‌اند، از این رو سلول‌های خورشیدی مونو کریستالی شکلی استوانه‌ای با لبه‌های گرد دارند.

از این پنل برای تامین برق مکان‌هایی که دارای تابش آفتاب زیادی هستند، استفاده می‌شود و بازده آن 15 تا 20 درصد است. پنل خورشیدی مونو کریستالی مقدار فضای کمی نیاز دارد و مساحت کمتری را اشغال می‌کند. میانگین عمر این نوع پنل خورشیدی 25 سال است و جابه‌جایی، نصب و استفاده از آن آسان است.

قیمت این مدل پنل بالاتر از سایر مدل‌ها است و از آنجایی که از یک کریستال سیلیکونی ساخته شده است، با پوشیده شدن مقدار کمی از مساحت آن توسط برف، خاک و یا سایه ممکن است کل مدارش قطع گردد.

2- پنل خورشیدی پلی کریستالی برای باغ

برای ساخت و تولید این مدل از پنل های خورشیدی از چند کریستال سیلیکونی بهره می‌گیرند و آنها را با یکدیگر ترکیب می‌کنند. بازدهی سلول‌های پنل خورشیدی پلی کریستالی از مدل مونو کریستالی کمتر است و می‌توان آن را در حدود 13 الی 17 درصد درنظر گرفت.

پنل‌های پلی کریستالی به شکل مربعی هستند و از آرایش بلوری غیر یکنواختی از جنس سلیکون برخوردارند. رنگ این پنل‌ها به دلیل انعکاس نور به عقب، آبی به نظر می‌رسد و قیمت پایین‌تری به نسبت صفحات مونو کریستالی دارند. قدرت تحمل پنل پلی کریستالی نسبت به گرما کمتر است و همین دلیل باعث کاهش طول عمر آن می‌گردد.

این نوع پنل نیز می‌تواند در اندازه‌های کوچک و فضاهایی با مساحت کم مورد استفاده قرار بگیرد و نصب و جابجایی آن راحت و ساده است.

3- پنل خورشیدی فتوولتاییک یا فیلم نازک

این نوع پنل که با نام‌های Thin Film، TFSC و TFPV نیز شناخته می‌شود، از یک یا چند لایه نازک مواد PV یا فیلم نازک بر روی شیشه، فلز، پلاستیک و … تشکیل شده است. ضخامت فیلم‌های مورد استفاده در پنل فتوولتاییک از چند نانومتر تا چند میکرومتر متغیر است.

این مدل پنل خورشیدی بر اساس مواد سازنده فیلم نازک به انواع زیر تقسیم می‌شود:

  • یک – پنل خورشیدی فیلم نازک تلورید کادمیوم
  • دو – پنل خورشیدی فیلم نازک سیلیکون آمورف
  • سه – پنل خورشیدی فیلم نازک سلنید گالیوم ایندیوم مس

این نوع پنل خورشیدی از قیمت ارزانتر و بازدهی کمتری نسبت به نوع‌های دیگر برخوردار است و تولید آن پیچیدگی کمتری دارد. ظاهر یکنواخت این صفحات باعث زیباتر دیده شدن آنها می‌شود و بخاطر داشتن خاصیت انعطاف پذیری کاربردهای بسیاری برای پنل خورشیدی فیلم نازک وجود دارد. از دیگر مزیت‌های این نوع پنل می‌توان به مقاومت دمایی بالای آن اشاره نمود و سایه تاثیر کمی بر روی عملکرد آن دارد.

از آنجایی که نصب و استفاده از پنل خورشیدی فتوولتاییک نیاز به فضای زیادی دارد معمولا برای تامین برق مناطق مسکونی و اماکنی که مساحت کمی در اختیار دارند مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. همچنین طول عمر پنل خورشیدی فیلم نازک به نسبت مدل‌های مونو کریستالی و پلی کریd;ستالی کمتر است.

قیمت پنل خورشیدی برای باغ

قیمت پنل خورشیدی با توجه به عوامل مختلفی تعیین می‌شود. یکی از این عوامل مقدار برق مورد نیاز ما برای باغ و ویلا است. گاهی اوقات ما فقط به فکر تامین برق برای روشنایی ساختمان و وسایلی مانند یخچال، تلویزیون و یا شارژ تلفن‌های همراه هستیم. اما مصارف برق دیگری نیز در باغ و ویلا مانند پمپ‌های آب، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، استخر و … نیز وجود دارند. از این رو باید با توجه به نیاز خود بهترین مدل پنل خورشیدی با توان مناسب را انتخاب کنیم.

از دیگر موارد موثر بر قیمت پنل خورشیدی برای ویلا می‌توان به میزان تابش آفتاب و وضعیت آب و هوای منطقه اشاره کرد. برای هر نوع وضعیت جوی در هر منطقه‌ای یک مدل از پنل‌ها مناسب است. فضای محل نصب پنل خورشیدی نیز عامل دیگر در قیمت و خرید محسوب می‌شود. افرادی که در باغ یا ویلای خود می‌خواهند از صفحات و پنل‌های خورشیدی برای تامین برق استفاده کنند، باید مساحت لازم برای نصب را در نظر داشته باشند و مطابق با آن یکی از انواع پنل‌ها را انتخاب کنند.

علاوه بر مقدار توان پنل، وضعیت آب و هوایی و جوی، مساحت و فضای محل نصب، عوامل دیگری مانند برند تولید کننده، تعداد صفحات مورد نیاز، قابلیت چرخش پنل، نوع ضمانت و گارانتی، راندمان و طول عمر پنل نیز در قیمت آن موثر هستند.

نصب پنل خورشیدی برای باغ

شما می توانید با کاهش مصرف برق خود برای روشنایی باغ و یا استفاده از سیستم های آبیاری اتوماتیک از شگفتی های سلول های خورشیدی بهره ببرید. اگر آبپاش برقی دارید، می توانید از انرژی خورشیدی برای تامین انرژی آن استفاده کنید.
اگر فضای زیادی در باغ خود دارید، می توانید پانل ها را در گوشه سمت راست جایی که نور خورشید زیاد است نصب کنید و به این ترتیب در چند قدمی درب منزل خود یک منبع انرژی دوستدار محیط زیست خواهید داشت. همچنین می توانید از این سرپناه ها به عنوان سایه برای پارکینگ خود استفاده کنید تا دیگر نگران نصب سقف نباشید. تنها چیزی که نیاز دارید فضای کافی، مواد نصب و تجهیزات با کیفیت بالا و طراحی مناسب از کارشناسان ما است.

 

 

اندازه و تعداد پنل خورشیدی برای باغ

پانل های فتوولتائیک با اندازه های مختلف مقادیر متفاوتی برق تولید می کنند. برای تعیین اندازه ماژول PV، حداکثر توان کل باید محاسبه شود. حداکثر برق تولید شده (بر حسب پیک وات WP) به اندازه پنل خورشیدی باغ و مختصات فضایی سیستم بستگی دارد. همچنین یک “عامل تولید پنل” وجود دارد که باید در نظر گرفت که از مکانی به مکان دیگر متفاوت است. برای ایران ضریب تولید پانل 3.5 است. برای تعیین اندازه پنل فتوولتائیک، محاسبه به شرح زیر است:

  • محاسبه حداکثر وات یا حداکثر توان در روز
  • محاسبه تعداد پنل های خورشیدی و حداکثر توان هر پنل

محاسبه حداکثر مقدار وات با توجه به ضریب 3.5 بلکه با توجه به توان مورد نیاز دستگاه های الکتریکی برای محاسبه حداکثر توان تولید پنل فتوولتائیک ضروری است. در مرحله بعد، برای محاسبه تعداد پنل های خورشیدی استفاده شده، اندازه و وات پنل انتخاب می شود و سپس کل وات بر مقدار توان خروجی پنل های خورشیدی تقسیم می شود تا تعداد پنل های خورشیدی مشخص شود. در برخی از محاسبات، اگر عدد صحیح دقیق به دست نیامد، یک عدد صحیح بیشتر از آن محاسبه می شود و تعداد پنل های خورشیدی برای نصب در نظر گرفته می شود.

نتیجه محاسبه در این مرحله به دست آوردن حداقل تعداد پنل خورشیدی مورد نیاز برای باع است. تعداد پنل های فتوولتائیک را می توان برای افزایش قابلیت اطمینان منظومه شمسی حداقل در نظر گرفت تا سیستم به خوبی کار کند و عمر باتری را در حین استفاده افزایش دهد.

کلام آخر

باغ نه تنها می تواند خانه شما را زیبا کند، بلکه می تواند به بهبود کیفیت هوای خانه شما نیز کمک کند. هنگامی که یک هکتار باغ دارید، نگهداری و نگهداری آن دشوار است. خوشبختانه، راهی برای مدیریت موثر باغ، مزرعه یا حیاط خود بدون نیاز به پیاده روی زیاد یا انجام کارهای اضافی در اطراف خانه یا باغ وجود دارد. با فناوری خودکار، می توانید گیاهان خود را آبیاری کنید، به پرندگان خود غذا دهید، حیوانات و اسب های خود را گرم کنید و از اموال خود با نرده های برقی محافظت کنید.
این فرآیندها را می توان با استفاده از پنل های خورشیدی مناسب باغ آسان تر و کارآمدتر کرد. بنابراین می توانید تمام این اتوماسیون ها را بدون پرداخت هزینه اضافی در قبض برق خود انجام دهید. شما حتی می توانید آن را خارج از شبکه انجام دهید، به شرطی که نور خورشید ثابت باشد.

 

سوالات متداول پیرامون پنل خورشیدی برای باغ

اهمیت استفاده از پنل خورشیدی برای باغ و ویلا؟

باغ و ویلا مکان‌های مناسب برای رهایی از شلوغی شهر و استراحت هستند، از این رو تامین امکانات رفاهی آن‌ها می‌تواند موجب آسایش بیشتر ساکنین شود. از مهمترین مسائل برای تجهیز باغ‌ها مسئله تامین برق است. اگر شما هم قصد دارید برق مورد نیاز باغ و ویلای خود را با استفاده از پنل خورشیدی تامین کنید

دلیل استفاده از انواع مختلف پنل های خورشیدی برای باغ چیست؟

پنل های خورشیدی برای اهداف و کاربردهای مختلفی طراحی و عرضه می‌شوند و دارای انواع مختلفی هستند. به دلیل شرایط مختلف آب و هوایی مناطق مختلف و تفاوت تابش نور خورشید، مدل‌های مختلفی از این پنل طراحی شده که هر کدام مناسب یک منطقه است.

مشاوره تخصصی در زمینه نصب پنل خورشیدی برای باغ از طریق شماره های زیر

۰۹۱۲۵۰۰۹۹۰۱ - 02133915525

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *