منظور از انرژی پاک چیست؟

انرژی پاک چیست؟

انرژی پاک انرژی در حال توسعه کامل برای تحقق خواسته فعلی ما برای حفظ محیط زیست و مقابله با بحران سوخت غیر قابل تجدید است. همانطور که در ادامه توضیح خواهیم داد، بدون آلودگی یا زباله، بین منابع انرژی پاک و تجدیدپذیر تفاوت هایی وجود دارد.

با توجه به شرایط اضطراری آب و هوایی و بحران انرژی که کره زمین را تهدید می کند، ما موظفیم راه حل هایی بیابیم و سیاست ها و تدابیری را برای مقابله با این مشکلات به کار بگیریم. یکی از راه‌های بسیار مؤثر و کارآمد برای انجام این کار، سرمایه‌گذاری در انرژی پاک است.

تعریف انرژی پاک

انرژی پاک از سیستم های به وجود می آید که هیچ نوع آلودگی تولید نمی کنند، به ویژه گازهای گلخانه ای مانند Co2 که باعث تغییرات آب و هوایی می شود. بنابراین، انرژی پاک – در حال توسعه کامل – باعث پیشرفت برای حفظ محیط زیست و کاهش بحران با سوخت های تجدید ناپذیر مانند گاز و نفت می شود.

 


 

تفاوت بین منابع انرژی پاک و تجدید پذیر

انرژی پاک و انرژی تجدیدپذیر دو مفهومی هستند که در کنار هم قرار گرفته اند، اما آنها یکسان نیستند و درک تفاوت آنها مهم است. اولین تفاوت آلودگی آنهاست. شاید متوجه نباشید که انرژی های تجدیدپذیر می توانند باعث آلودگی شوند.

به عنوان مثال، بیوگاز و بیودیزل منابع تجدیدپذیر انرژی هستند، زیرا، در میان چیزهای دیگر، از منابع طبیعی و پایان ناپذیر می آیند. با این حال، برخلاف بیشتر انرژی‌های تجدیدپذیر، آنها در اثر احتراق، اتمسفر را آلوده می‌کنند و گازهای گلخانه‌ای منتشر می‌کنند. انرژی های پاک آلودگی ندارند و بنابراین، منصفانه است که بگوییم بیشتر منابع انرژی تجدیدپذیر نیز پاک هستند و بالعکس.

رایج ترین انواع انرژی پاک و نحوه عملکرد آنها

بیشتر انرژی های پاک نیز قابل تجدید هستند و بنابراین، علاوه بر انرژی هسته ای – که در ادامه به آن خواهیم پرداخت – در حال حاضر موارد زیر رایج ترین هستند:

1.انرژی باد

این یک منبع انرژی پاک، تجدید پذیر، محلی و پایان ناپذیر است که از تبدیل انرژی جنبشی باد به الکتریسیته به دست می آید. با توجه به محل نصب توربین های بادی دو نوع وجود دارد:

انرژی باد خشکی: از جریان هوای تولید شده در خشکی استفاده می کند.

انرژی باد فراساحلی: از بادهایی استفاده می کند که در دریاهای آزاد می وزد، جایی که سرعت بیشتری دارند و ثابت ترند.

2.انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی فتوولتائیک یک منبع انرژی پاک، تجدید پذیر، محلی و پایان ناپذیر است که نور خورشید را با استفاده از اثر فتوولتائیک به الکتریسیته تبدیل می کند. انرژی خورشیدی یکی از شکل‌های انرژی تجدید پذیر است که با پیشرفت تکنولوژی پیش از پیش در زندگی روزمره بشر تاثیر دارد. در این مطلب در مورد انرژی خورشیدی و ویژگی‌های آن صحبت می‌کنیم.

خورشید ما در واقع یک راکتور هسته‌‌ای طبیعی است که بسته‌های کوچک انرژی که فوتون نامیده می‌شوند را به فضا منتشر می‌کند. نور خورشید ۹۳ میلیون مایل (حدود ۱۵۰ میلیون کیلومتر) را در زمان تقریبی ۸/۵ دقیقه، برای رسیدن به زمین طی می‌کند. از نظر تئوری، انرژی خورشیدی که کره زمین در یک ساعت دریافت می‌کند، برای تامین انرژی کل کره زمین به مدت یک سال کافی است. انرژی خورشیدی همچنین فراوان‌ترین منبع انرژی در کره زمین است.

 


 

3.انرژی آبی

انرژی هیدروالکتریک (انرژی آبی) یک منبع انرژی پاک، تجدیدپذیر و بدون آلایندگی  است که از نیروی آب که از ارتفاع می افتد یا از یک شیب پایین می ریزد برای تولید برق استفاده میکند. این نوع تولید برق را می توان به ایستگاه های پمپاژ برق آبی تقسیم کرد که کارآمدترین و در مقیاس، بزرگ ترین روش ذخیره سازی انرژی موجود است.

4.انرژی حاصل از هیدروژن سبز

هیدروژن سبز بر پایه تولید هیدروژن است، سوختی جهانی، سبک و بسیار واکنش پذیر، با استفاده از فرآیند شیمیایی به نام الکترولیز. در این روش از جریان الکتریکی برای جداسازی هیدروژن از اکسیژن آب استفاده می شود، بنابراین اگر این الکتریسیته از منابع تجدیدپذیر به دست آید، بدون انتشار دی اکسید کربن در جو، انرژی تولید می کند.

5.انرژی حاصل از زیست توده

این منبع انرژی پاک و تجدیدپذیر با سوزاندن مواد آلی طبیعی یا ضایعات آلی تولید شده توسط فعالیت های انسانی، برق تولید می کند.

6.انرژی زمین گرمایی

این یک نوع انرژی پاک، تجدیدپذیر و پایان ناپذیر است که گرمای ساطع شده از مرکز زمین را با استفاده از نیروگاه های واقع در ذخایر مهار می کند. اینها ممکن است رسوبات آب گرم باشند، در این صورت گرما از لایه‌هایی از آب گرم جاری در زیر سطح یا خشک است که از گرمای سنگ‌ها استفاده می‌کند.

7.انرژی جزر و مد

این منبع تولید پاک، تجدیدپذیر، محلی و پایان ناپذیر است که نیروی امواج را به برق تبدیل می کند.

انواع دیگر انرژی های تجدیدپذیر عبارتند از: انرژی حرارتی خورشیدی که از گرمای خورشید استفاده می کند، انرژی موجی که انرژی امواج را تبدیل می کند، و تبدیل انرژی حرارتی اقیانوس، که از شیب حرارتی اقیانوس بین آب سردتر و کم عمق یا سطحی گرمتر دریا استفاده می کند. علاوه بر اینها، پروژه‌های انرژی هیبریدی بیشتر و بیشتری در حال ظهور هستند که منابع مختلف تولید تجدیدپذیر را برای تضمین تامین پایدارتر و کارآمدتر ترکیب می‌کنند.

8.انرژی هسته ای

علیرغم آنچه بسیاری از مردم فکر می کنند، انرژی هسته ای در طول تولید خود پاک است و همچنین با استفاده از ذخایر فعلی اورانیوم تقریباً پایان ناپذیر است، که می تواند به تولید همان مقدار انرژی برای هزاران سال ادامه دهد.

در واقع، بیشتر رآکتورهای هسته ای تنها بخار آب را در جو منتشر می کنند. نه دی‌اکسید کربن، نه متان، و نه هر نوع گاز آلاینده دیگری که تغییرات آب و هوایی را تشدید می‌کند، بخشی از معادله نیست. علاوه بر این، ما نباید انرژی عظیمی را که یک نیروگاه می تواند تولید کند، به دلیل انرژی عظیم ذخیره شده در انرژی هسته ای فراموش کنیم.

این انرژی از دو طریق به دست می آید: همجوشی هسته ای و شکافت. در اولین مورد، انرژی آزاد می‌شود که هسته‌های اتم‌ها با هم ترکیب شوند یا با هم ترکیب شوند تا هسته بزرگ‌تری ایجاد کنند. در مرحله دوم، هسته‌ها جدا می‌شوند تا هسته‌های کوچک‌تری را تشکیل دهند و به نوبه خود انرژی آزاد کنند.

فایده های انرژی پاک

  • آنها دوستدار محیط زیست هستند: هیچ انرژی پاکی باعث تولید گازهای گلخانه ای یا سایر انتشارات آلاینده در جو نمی شود.
  • آنها نامحدود هستند: ما آنها را از منابع طبیعی پایان ناپذیر یا به سرعت در حال بازسازی به دست می آوریم، بنابراین می توان آنها را به طور نامحدود و بدون محدودیت مورد استفاده قرار داد.
  • و…

 

سوالات متداول انرژی پاک

انرژی پاک را تعریف کنید؟

همان طور که گفته شد انرژی پاک از سیستم های به وجود می آید که هیچ نوع آلودگی تولید نمی کنند، به ویژه گازهای گلخانه ای مانند Co2 که باعث تغییرات آب و هوایی می شود. بنابراین، انرژی پاک – در حال توسعه کامل – باعث پیشرفت برای حفظ محیط زیست و کاهش بحران با سوخت های تجدید ناپذیر مانند گاز و نفت می شود.

انواع انرژی پاک را نام ببرید؟

1.انرژی باد ،2.انرژی خورشیدی ،3.انرژی آبی ،6.انرژی زمین گرمایی و...

4.3/5 - (3 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *