انرژی سبز چیست؟

کشور های جهان با پیشرفت تکنولوژی و حرکت آن به سمت جلو، به انواع مختلف انرژی دسترسی پیدا کردند. دسترسی هر چه بیشتر کشور های در حال توسعه به رشد اقتصادی آن ها کمک می کند. متخصصان با انجام پژوهش هایی درباره این موضوع اعلام کردند که مصرف انرژی هر کشور با مقدار توسعه آن رابطه مستقیم دارد. اما نکته مورد توجه محدودیت منابع انرژی های فسیلی و تجدید ناپذیر است که نمی توان تا سال های طولانی از آن ها استفاده کرد. در کشور ایران نیز با توجه به افزایش نیاز افراد به سوخت های فسیلی در صنایع مختلف، با کاهش منابع سوخت های فسیلی مواجه هستیم.

انرژی های نو یا تجدید پذیر از جمله انرژی خورشید، انرژی باد، انرژی آب و انرژی های داخل زمین می توانند به کمک انسان ها بیایند. با بهره مندی از این انرژی ها می توان به نتایج مفیدی برای زمین رسید. این نتایج شامل کاهش آلودگی هوا، سلامتی محیط زیست و تامین برق  و سوخت شهر ها و روستا های محروم بدون نگرانی درباره اتمام این منابع می شود.

معرفی انرژی سبز

در حال حاضر بحران های اقتصادی، سیاسی، و در ادامه آن ها مسائل کاهش منابع ذخایر سوخت های فسیلی، تخریب محیط زیست، افزایش و ازدحام جمعیت باعث ایجاد نگرانی برای مسئولان تمام کشور ها شده است. زیرا اقتصاد و سیاست بسیاری از کشور های دنیا تحت تاثیر سوخت های فسیلی قرار دارد. اما امروزه بسیاری از مالکان و مسئولان کشور های مختلف به نقش پر رنگ انرژی های تجدید پذیر یا نو در بر طرف کردن نیاز های حال و آینده پی برده اند. انرژی سبز به انرژی هایی گفته می شود که فرایند تولید آن ها باعث تولید آلودگی های زیست محیطی نشود و در حمایت از محیط زیست تولید شوند.

کاربرد کلمه سبز در این انرژی به دلیل این است که این انرژی ها مانند گیاهان دی اکسید کربن تولید نمی کنند. همانطور که در بالا گفته شد انرژی به دست آمده از خورشید، باد، آب های روان همگی انرژی های سبز هستند. اگرچه برخی از متخصصان و کارشناسان معتقدند که انرژی هسته ای با در نظر گرفتن نکاتی جزو انرژی های پاک محسوب می شود.

 

انرژی خورشید

انرژی خورشیدی از پر کاربرد ترین و محبوب ترین انرژی های سبز به شمار می رود؛ این انرژی به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم به کار گرفته می شود تا به اشکال دیگر انرژی تبدیل شود. برای انجام این کار موانعی وجود دارد که می توان به کمبود اطلاعات و تجربه  در تکنیک تبدیل، متغییر بودن مقدار انرژی دریافتی از خورشید به دلیل شرایط آب و هوایی متغییر و محدوده توزیع بسیاز زیاد اشاره کرد. انرژی خورشیدی کاربرد های بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد. از انرژی خورشید برای تولید انرژی الکتریسیته، استفاده دینامیکی و گرمایش ساختمان ها بهره می برند.

انرژی بادی

برای استفاده از انرژی باد، نیاز به توربین های بادی است. باد در اثر تابش نا همسان خورشید در عرض های متفاوت جغرافیایی به سطح های شیب دار و نا هموار زمین به وجود می آید. که این تابش با ایجاد فشار و گرما در این سطح های نا هموار در نتیجه تولید باد می کند. یکی دیگر از دلایل ایجاد باد چرخش اتمسفر زمین و انتقال گرما از مناطق گرمسیری به مناطق قطبی است. این توربین ها با وزش باد به حرکت در می آیند که در ادامه انرژی الکتریسیته یا برق تولید می شود؛ هیچ آلاینده یا گاز گلخانه ای وارد هوا نمی شود. انرژی بادی از کم هزینه ترین انرژی های پاک است که با گذشت زمان می توان باز هم در هزینه های آن صرفه جویی کرد.

انرژی دریایی

دریا ها روزانه با فرایند های مختلف فیزیکی مقدار قابل توجهی انرژی دریافت، ذخیره و سپس آزاد می کنند. امکان استفاده از این انرژی ها به صورت جزر و مد، موج، اختلاف درجه حرارت، اختلاف غلظت شوری و نمک وجود دارد که می توان از هر از آن ها بهره برداری کرد. امواج دریا با دریافت انرژی مکانیکی توسط باد آن را به صورت انرژی های پتانسیل و جنبشی ذخیره می کنند. با ساخت سد در دهانه مناطقی که دارای جزر و مد هستند انرژی ذخیره شده در اثر حرکت دورانی کره زمین و جاذبه ماه و خورشید دریافت می شود.

انرژی زمین گرمایی

این انرژی در اثر حرارت های بالا که توسط زمین منتشر می شوند ایجاد می شود. برای مثال حرارت حاصل از هسته مذاب کره زمین، تجزیه مواد رادیواکتیو و کوه زایی برای تولید این نوع انرژی مناسب هستند. چشمه های آب گرم از منابع دیگر انرژی های زمین گرمایی است. آب چشمه های آب گرم توسط سنگ ها اطراف آن گرم و سپس روی زمین جاری می شوند. بازده کلی این انرژی کمتر از یک درصد نیاز کل جهان است که می تواند در آینده افزایش یابد.

توجه به انرژی های سبز از پر اهمیت ترین انرژی ها

تاکنون بسیاری از انرژی های پاک به دلیل نا شناخته بودن در میان مردم، استفاده چندانی نداشتند. اما با توسعه انواع مختلف این انرژی ها، بی توجهی به آن ها خسارت های غیر قابل جبران را برای نسل امروز و آیندگان به وجود خواهد آورد. پس از وقوع تغییرات آب و هوایی در اثر انباشت گاز های گلخانه ای و افزایش تقاضا برای مصرف برق چشم انداز جدیدی رو به انرژی های پاک و تجدید پذیر گشوده شد. بعد از این اتفاق کارشناسان اعلام کردند که به ازای تولید هر یک کیلووات ساعت از انرژی های پاک از انتشار یک کیلوگرم کربن دی اکسید جلوگیری خواهد شد.

ایران، بستر ایجاد و استفاده از انواع انرژی های سبز

کشور ایران به دلیل داشتن عوامل مختلف می تواند بستر مناسبی برای استفاده از انواع انرژی های سبز باشد. تابش خورشید در اکثر مناطق و در تمام فصول سال، وجود پستی و بلندی ها در رودخانه ها و چشمه ها، زمینه برای تولید انرژی های زمین گرمایی از این عوامل هستند. در راستای استفاده از انرژی های پاک، پیشرفت و توسعه توان ساخت نیروگاه های برق آبی در کشور ایران، امید مردم را برای استفاده از پتانسیل های کشورمان در تولید انرژی های پاک افزایش می دهد. البته وجود موانع در استفاده از آن ها در کمبود این انرژی ها نقش دارند. بودن منابع نفت ارزان در اختیار مردم و عدم آگاهی نسبت به انرژی های پاک از موانع موجود در کشور ایران است.

کلام آخر

شاید استفاده از این انرژی ها در کشور رایج نباشد، اما هستند افرادی که برای منازل یا شرکت های خود به منظور کاهش هزینه ها برای نصب آن ها اقدام می کنند. پنل های خورشیدی از کاربردی ترین تجهیزات انرژی های پاک است که توسط فروشگاه تک اینورتر عرضه می شود. ممنون که تا انتهای این مطلب سایت تک اینورتر را همراهی کردید.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *