عملکرد استخر خورشیدی چگونه است؟

عملکرد استخر خورشیدی چگونه است؟ (3)

 
استخر خورشیدی سیستمی است که از انرژی خورشیدی به عنوان یک منبع مستقل استفاده می کند و حرارت را از خورشید به آب منتقل می کند. گرمایش خورشیدی استخرهای روباز و سرپوشیده چندین دهه است که مورد استفاده قرار می گیرد و یک فناوری جا افتاده در جهان است و مزایای زیادی نسبت به سایر سیستم های گرمایشی دارد. اساس یک استخر خورشیدی که برای ذخیره انرژی خورشیدی استفاده می شود، یک میدان گرادیان چگالی ثابت است که بر روی یک میدان چگالی ذخیره قرار می گیرد که از نظر شوری و دما یکنواخت است. این ناحیه گرادیان از حرکات همرفتی که باعث انتقال انرژی در سطح استخر و اتلاف آن می شود، جلوگیری می کند و باعث ذخیره این انرژی در لایه ذخیره سازی در کف استخر می شود. به این صورت می توان از انرژی خورشیدی ذخیره شده استفاده کرد.

صرفه اقتصادی استخر خورشیدی

سیستم گرمایش استخر خورشیدی مقرون به صرفه ترین راه برای گرم کردن استخر است. هزینه اولیه سیستم گرمایش استخر خورشیدی مانند سیستم گرمایش گاز طبیعی است؛ اما با گذشت زمان، هزینه های گرمایش استخر کمتر می شود و سیستم گرمایش استخر خورشیدی را مقرون به صرفه می کند. دلیل راندمان بالای استخرهای خورشیدی قیمت پایین این استخرها است. در اکثر سیستم های آبگرمکن خورشیدی استخرهای فضای باز، تنها قسمت متحرک سیستم یک شیر برقی موتوری است که توسط یک کنترل کننده فعال می شود. این کنترلر دارای دو سنسور است که یکی در کنار کلکتور خورشیدی در معرض نور خورشید قرار دارد و سنسور دیگر دمای آب استخر را اندازه گیری می کند. شیر زمانی باز می شود که انرژی خورشیدی کافی برای گرم کردن آب استخر وجود داشته باشد و آب وارد کلکتورهای آبگرمکن خورشیدی می شود.

کاربرد های استخر خورشیدی

 • تامين انرژی برای پروژه های نمک زدایی
 • تامین گرما گلخانه
 • استفاده از هوای گرم برای خشک کردن چوب، ماهی و فرآورده های کشاورزی
 • استفاده از گرمای خورشید در سیستم تبرید برای نگهداری مواد غذایی و داروهای فاسد شدنی مانند واکسن ها در دمای پایین.
 • استفاده از گرمای خورشیدی در استخرها در فرآیندهای صنعتی مانند استفاده از آب گرم در صنایع نساجی و غذایی
 • استفاده از گرمایش استخر خورشیدی حهت تولید برق

عوامل موثر در طراحی استخر خورشیدی

هنگام طراحی استخر خورشیدی باید فاکتورهای زیر را در نظر بگیریم:

 • محاسبه منابع خورشیدی محلی
 • اندازه سیستم خورشیدی
 • شیب و جهت گیری صحیح کلکتورهای خورشیدی
 • راندمان سیستم
 • هزینه های سیستم انتخابی

گرمکن خورشیدی استخر چیست؟

سیستم گرمایش استخر خورشیدی شامل پمپاژ آب استخر از طریق یک سری لوله به نام کلکتور خورشیدی یا پمپ خورشیدی است که بر روی زمین یا سقف ساختمان نصب می گردد. انرژی خورشیدی آب جاری را گرم می کند و آن را با دمای بالاتر به استخر بر می گرداند. سیستم های گرمایش استخر خورشیدی به صورت یکپارچه با تجهیزات استخر کار می کنند و کاملا اتوماتیک هستند. دمای آب مورد نظر روی کنترلر خورشیدی تنظیم می شود. یک لوله موتوری آب را به پنل های خورشیدی و گرمایش خورشیدی را به استخر هدایت می کند. این فرایند تا وقتی ادامه می یابد که پمپ استخر در طول روز خاموش شود یا استخر به دمای مطلوب برسد.

در بیشتر موارد پمپ فیلتر موجود می تواند برق کافی را برای پنل خورشیدی تامین کند. تنها شرط این است که در طول روز (از ساعت 10 صبح تا 5 بعد از ظهر) کار کند. این زمانی است که اکثر کارشناسان استخر روشن کردن فیلتر را توصیه می کنند. مهم نیست که پنل های خورشیدی دارید یا نه. همچنین زمانی است که احتمال استفاده از استخر وجود دارد و برای ضد عفونی کردن آب استخر به گردش مناسب نیاز است.

مزایای گرمکن خورشیدی استخر

– تعمیر و نگهداری آسان: سیستم گرمایش استخر خورشیدی از چندین بخش تشکیل شده است. بنابراین، در طول سال ها نیاز به تعمیر و نگهداری کمی دارد یا اصلا نیازی به نگهداری ندارد.

– گرمایش کافی: اگر در منطقه ای زندگی می کنید که آفتاب زیادی دریافت می کند، گرمکن های خورشیدی استخر مشکلی برای افزایش دمای استخر شما نخواهند داشت. زمانی که گرمکن را با یک پوشش استخر خورشیدی جفت کنید می توانید هر زمان که بخواهید دوش آب گرم بگیرید.

– استفاده از شیرهای سوئیچینگ اتوماتیک: با کمی پول بیشتر، می توانید یک شیر انحرافی خودکار تهیه کنید که به طور خودکار دمای استخر را حس کرده و آب را به سمت پنل خورشیدی هدایت می کند. این به این معنی است که سیستم می تواند خودکار باشد تا استخر شما را در محدوده دمایی خاصی نگه دارد.

معایب گرمکن خورشیدی استخر

– زمان بر: گرمایش استخر خورشیدی زمان زیادی طول می کشد تا استخر را گرم کند. با این حال، زمان دقیق به اندازه استخر و دمای بیرون بستگی دارد. اگر به دنبال گزینه های گرمایش سریع هستید، این گرمکن ها احتمالا برای شما مناسب نیستند.

– نیاز به آفتاب: نکته مهم در مورد گرمکن های استخر خورشیدی این است که برای کار به روز آفتابی نیاز دارند. در روزهایی که آفتاب نمی تابد و بیرون سرد است به آب گرم نیاز است. با این حال، بدون نور خورشید ثابت، گرمکن های خورشیدی استخر نمی توانند انرژی گرمایی را به آب استخر شما منتقل کنند.

– پمپ خورشیدی: آب استخر بدون پمپ خورشیدی به صورت رایگان گرم نمی شود. پنل های خورشیدی برای پمپاژ آب به برق نیاز دارند که می تواند قبض برق شما را افزایش دهد. اما این افزایش هزینه به خصوص در مقایسه با سایر گزینه های گرمکن استخر بسیار ناچیز است.

4.7/5 - (3 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *